Vědci: Neandrtálci žili v Evropě déle

rst, ČTK
13. 9. 2006 19:00
Londýn - Gibraltar byl zřejmě posledním místem v Evropě, na kterém se vyskytoval člověk neandrtálský, a to ještě před zhruba 24 000 let.
Člověk neandrtálský
Člověk neandrtálský | Foto: Wikimedia Commons

Tým archeologů z Gibraltarského muzea totiž objevil v jeskyni Gorham nejmladší nalezené zbytky kostí a nářadí pravěkých lidí.

Kosterní nálezy, které byly staré "pouze" 28 000 let, podle vedoucího výzkumného týmu Clivea Finlaysona dokonce naznačují, že poslední neandrtálec mohl tuto oblast opustit až před 24 000 lety.

Tip: Neandrtálec byl sympaťák, tvrdí vědci-čtěte ZDE

 

Gibraltar: Poloostrov neandrtálců

Pokud by se podařilo tuto hypotézu potvrdit, znamenalo by to, že tito "blízcí příbuzní" moderního člověka žili na evropském kontinentu déle, než vědci předpokládali.

Důvody jejich dlouhého obývání jižní Evropy vidí archeologové v bohaté vegetaci a hlavně množství zvířat, která se v oblasti vyskytovala, a nebyl problém je lovit.

Vědci své závěry napsali ve studii, kterou uveřejnil ve svém nejnovějším vydání odborný časopis Nature.

Jejich nález zdaleka není prvním na tomto poloostrově. Již v minulosti zde byla nalezena řada pozůstatků člověka neandrtálského. Úplně první objev se datuje už do roku 1848.

Podle vědců neandrtálci osídlili asi před 100 000 lety rozlehlá území sahající od Španělska po jižní Rusko a západní Asii a několik tisíc let žili vedle předchůdců moderního člověka. Vymizeli zhruba před 30 000 lety.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš. Dalších 5 miliard po analýze asi v únoru

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá pošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Marek Benda. Mezi hosty se obejvil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Zdroj: Domácí
Další zprávy