Vědci našli v Antarktidě tisíce let staré stopy života

Zahraničí Zahraničí
14. 9. 2013 14:20
Jezero Hodgson, ze kterého výzkumníci vzorky odebrali, leží v hloubce 93 metrů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Miloš Barták

Londýn - Je to další krok na cestě za poznáním, jak organismy přežívají i v těch nejméně příznivých podmínkách. Vědci našli známky života v bahně ze dna ledem pokrytého jezera v Antarktidě.

Studium mikroorganismů z nejextrémnějších prostředí může badatelům pomoci pochopit způsoby přežití v nehostinných a izolovaných podmínkách - v chladu, tmě a na neúrodných místech - například z počátků života na Zemi.

Podobné objevy mohou osvětlit i možnosti přežití v jiných světech, například na Jupiterově měsíci, napsal server LiveScience.

Stáří sto tisíc let

Jezero Hodgson, ze kterého výzkumníci vzorky odebrali, leží v hloubce 93 metrů. Odebraný vzorek pochází z doby, kdy jezero pokrývala silná vrstva ledu, a představuje jakousi "časovou konzervu", které se podařilo zachytit život datovaný téměř sto tisíc let dozadu.

Jezero dnes pokrývá pouze tři až čtyři metry silný led, ale před několika tisíci lety tloušťka ledu přesahovala půl kilometru. "Je to poprvé, co je zkoumána podledovcová usazenina z jezera," řekl serveru autor studie David Pearce z univerzity v Newcastlu.

Odebraný vzorek například obsahoval fosilizované fragmenty DNA mikroorganismů, kterým se podařilo tamním podmínkám přizpůsobit. Jezero Hodgson badatele překvapilo rozmanitostí nalezených životních forem, z nichž některé měly neznámou genetickou stavbu.

Život není překvapením

Samotné známky života podle něj až tak překvapivé nejsou. "Překvapivé by vlastně bylo, kdybychom, se na tato místa podívali a ta byla kompletně sterilní."

Podobné průzkumy totiž provádějí i další odborníci. Nedávno badatelé objevili náznaky bakteriálního života v jezeře Whillans ukrytém 800 metrů pod povrchem západní Antarktidy. Rusové zase testují vzorky z jezera Vostok, které už 14 milionů let leží netknuto pod třemi kilometry antarktického ledu.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy