Vědci našli v Antarktidě tisíce let staré stopy života

Zahraničí Zahraničí
14. 9. 2013 14:20
Jezero Hodgson, ze kterého výzkumníci vzorky odebrali, leží v hloubce 93 metrů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Miloš Barták

Londýn - Je to další krok na cestě za poznáním, jak organismy přežívají i v těch nejméně příznivých podmínkách. Vědci našli známky života v bahně ze dna ledem pokrytého jezera v Antarktidě.

Studium mikroorganismů z nejextrémnějších prostředí může badatelům pomoci pochopit způsoby přežití v nehostinných a izolovaných podmínkách - v chladu, tmě a na neúrodných místech - například z počátků života na Zemi.

Podobné objevy mohou osvětlit i možnosti přežití v jiných světech, například na Jupiterově měsíci, napsal server LiveScience.

Stáří sto tisíc let

Jezero Hodgson, ze kterého výzkumníci vzorky odebrali, leží v hloubce 93 metrů. Odebraný vzorek pochází z doby, kdy jezero pokrývala silná vrstva ledu, a představuje jakousi "časovou konzervu", které se podařilo zachytit život datovaný téměř sto tisíc let dozadu.

Jezero dnes pokrývá pouze tři až čtyři metry silný led, ale před několika tisíci lety tloušťka ledu přesahovala půl kilometru. "Je to poprvé, co je zkoumána podledovcová usazenina z jezera," řekl serveru autor studie David Pearce z univerzity v Newcastlu.

Odebraný vzorek například obsahoval fosilizované fragmenty DNA mikroorganismů, kterým se podařilo tamním podmínkám přizpůsobit. Jezero Hodgson badatele překvapilo rozmanitostí nalezených životních forem, z nichž některé měly neznámou genetickou stavbu.

Život není překvapením

Samotné známky života podle něj až tak překvapivé nejsou. "Překvapivé by vlastně bylo, kdybychom, se na tato místa podívali a ta byla kompletně sterilní."

Podobné průzkumy totiž provádějí i další odborníci. Nedávno badatelé objevili náznaky bakteriálního života v jezeře Whillans ukrytém 800 metrů pod povrchem západní Antarktidy. Rusové zase testují vzorky z jezera Vostok, které už 14 milionů let leží netknuto pod třemi kilometry antarktického ledu.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy