Vědci našli v Antarktidě tisíce let staré stopy života

Zahraničí Zahraničí
14. 9. 2013 14:20
Jezero Hodgson, ze kterého výzkumníci vzorky odebrali, leží v hloubce 93 metrů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Miloš Barták

Londýn - Je to další krok na cestě za poznáním, jak organismy přežívají i v těch nejméně příznivých podmínkách. Vědci našli známky života v bahně ze dna ledem pokrytého jezera v Antarktidě.

Studium mikroorganismů z nejextrémnějších prostředí může badatelům pomoci pochopit způsoby přežití v nehostinných a izolovaných podmínkách - v chladu, tmě a na neúrodných místech - například z počátků života na Zemi.

Podobné objevy mohou osvětlit i možnosti přežití v jiných světech, například na Jupiterově měsíci, napsal server LiveScience.

Stáří sto tisíc let

Jezero Hodgson, ze kterého výzkumníci vzorky odebrali, leží v hloubce 93 metrů. Odebraný vzorek pochází z doby, kdy jezero pokrývala silná vrstva ledu, a představuje jakousi "časovou konzervu", které se podařilo zachytit život datovaný téměř sto tisíc let dozadu.

Jezero dnes pokrývá pouze tři až čtyři metry silný led, ale před několika tisíci lety tloušťka ledu přesahovala půl kilometru. "Je to poprvé, co je zkoumána podledovcová usazenina z jezera," řekl serveru autor studie David Pearce z univerzity v Newcastlu.

Odebraný vzorek například obsahoval fosilizované fragmenty DNA mikroorganismů, kterým se podařilo tamním podmínkám přizpůsobit. Jezero Hodgson badatele překvapilo rozmanitostí nalezených životních forem, z nichž některé měly neznámou genetickou stavbu.

Život není překvapením

Samotné známky života podle něj až tak překvapivé nejsou. "Překvapivé by vlastně bylo, kdybychom, se na tato místa podívali a ta byla kompletně sterilní."

Podobné průzkumy totiž provádějí i další odborníci. Nedávno badatelé objevili náznaky bakteriálního života v jezeře Whillans ukrytém 800 metrů pod povrchem západní Antarktidy. Rusové zase testují vzorky z jezera Vostok, které už 14 milionů let leží netknuto pod třemi kilometry antarktického ledu.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy