Vědci našli unikátní pozůstatky blbouna

man
26. 6. 2006 14:40
Port Louis - Legendární mauricijský pták dodo alias blboun nejapný vyhynul před 300 lety a experti těžko hledali jeho pozůstatky. Teď hlásí úspěch.
Blboun nejapný.
Blboun nejapný. | Foto: Aktuálně.cz

Paleontologové nalezli mnoho zachovalých kosterních pozůstatků doda při vykopávkách v místech, kde se na Mauriciu zpracovává cukrová třtina.

"Je to významný, dosud nevídaný nález. Najít celou, neporušenou kost doda je považováno za úspěch. A my jsme narazili na celou kolekci kostí a pozůstatků," raduje se britský paleontolog Julian Hume z Programu pro výzkum doda.

Předěl při bádání vyhynulého ptáka

V rozhovoru pro novináře uvedl, že dosud byly pro výzkum k dispozici jen ojedinělé kosti a zbytky ve špatném stavu. Poznatky doplňovaly popisy a deníky dobových nizozemských osadníků Mauricia.

Podle Huma byly v místě nálezu i fosílie dalších živočichů a také semena rostlin, které kdysi na ostrově rostly.

"Budeme moci zjistit více o tom, jaké prostředí zde panovalo zhruba deset tisíc let předtím, než sem dorazil člověk," dodal mauricijský paleontolog Anvar Džanú.

Nizozemští námořníci a osadníci se vyloďují na Mauriciu.
Nizozemští námořníci a osadníci se vyloďují na Mauriciu. | Foto: euronet.nl

Blboun nejapný je prvním známým živočichem, který na planetě vyhynul kvůli činnosti lidí. Vycpaného ptáka v minulosti vlastnila univerzita v Oxfordu, ale byl natolik poškozený, že exemplář zničila. Bylo to však už v roce 1755.

Blboun vyhynul i kvůli nedostatku strachu

Dodo byl pomalu se pohybující pták velikosti krocana a neuměl létat. Charakterizoval ho silný zahnutý zobák a krátká křídla. Naposledy byl na Mauriciu spatřen podle dobových záznamů kolem roku 1660, vědci se domnívají, že definitivně vyhynul někdy na konci sedmnáctého století.

Vinu za jeho vyhubení dávají historici nizozemským osadníkům a námořníkům. Ti lovili doda jako potravu, přestože měl údajně tuhé a nepříliš chutné maso. Krysy, které se na Mauricius dostaly na lodích, pak dílo zkázy dokonaly. Napadaly totiž vajíčka kladená dodem.

Blboun nejapný také doplatil na to, že patřil mezi málo živočichů, kteří se lidí nebáli a neprchali před nimi.

 

Právě se děje

Další zprávy