Vědci našli "ohromující" lék, který prý změní léčbu rakoviny

Petr Jemelka Petr Jemelka
2. 6. 2015 20:00
Zdravotní stav až poloviny pacientů, kterým byly nové léky podány, se začal rychle zlepšovat. Něco takového se podaří jednou za generaci, radují se experti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Chicago - Onkologicky nemocným pacientům svitla naděje.

Podle vyjádření expertů, kteří se na největší onkologické konferenci světa American Society of Clinical Oncology v americkém Chicagu v neděli seznámili s výsledky mnohaletého testování léků nové generace, nejde o malou jiskru, nýbrž rovnou o záblesk..

Z předběžných výsledků studie na 950 pacientech se zdá, že nová farmaka Nivolumab a Ipilimumab zabírají i na rakovinu v konečném stádiu, a to v takové míře, že lékaři hovoří o "ohromujících" výsledcích.

Takový lék se podle nich podaří objevit jednou za generaci.

"Byli jsme svědky toho, jak nové léky zabírají na rozmanité druhy rakoviny, a jsem přesvědčen, že jsme na prahu nové éry léčení rakoviny," řekl listu The Daily Telegraph šéf výzkumného týmu James Larkin z londýnské nemocnice The Royal Marsden.

Naděje živí i široký záběr

U některých typů nádorových onemocnění zhoubné novotvary ustoupily nebo zcela vymizely až v polovině případů, a to u pacientů, jimž lékaři dávali už jen měsíc života.

Nejúčinnější se zdají být nové léky proti rakovině kůže a plic, nadějné výsledky ale byly zaznamenány i u nádorových onemocnění mozku, slinivky, jater, střev, dělohy či vaječníků.

Šéf britského onkologického institutu Peter Johnson listu The Australian řekl, že lék dokáže "vyškolit imunitní systém" tak, aby našel a zničil rakovinné buňky.

"Rakovina se rozvíjí, protože se dokáže ukrýt před imunitním systémem a ´zatajit´ nebezpečí, jež pro organismus představuje. Imunoterapie funguje tak, že učiní rakovinné buňky znovu viditelné," dodal.

Nové léčivo má sice vedlejší účinky, jako záněty, ekzém, malátnost a problémy s játry, ve srovnání s chemoterapeutiky jsou ale obtíže nepoměrně méně závažné.

"Asi polovina lidí na podání léků odpověděla pozitivně, rakovina ustoupila a my doufáme, že ten efekt vydrží a někteří pacienti se úplně vyléčí. Tohle opravdu vypadá na velký skok v léčbě rakoviny," věří Johnson.

Pokud se závěry britských vědců potvrdí, bude ještě třeba zapracovat na ceně. Jedno kolo léčby, sestávající ze čtyř podání nového léku, totiž vyjde na 100 000 liber, tedy v přepočtu na víc než 3,2 milionu korun.

 

Právě se děje

Další zprávy