Vědci na Sibiři našli 40 tisíc let staré tělo hříběte. Je tak zachovalé, že má hřívu, ocas i orgány

Klára Fořtová
14. 8. 2018 21:22
Odborníci odhadují, že kůň zemřel ve třech měsících. Tělo v dobrém stavu uchoval permafrost, věčně zmrzlá půda.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Jakutsk (Rusko) - Skupina ruských a japonských vědců hlásí unikátní objev. Na Sibiři nalezli tělo 40 tisíc let starého hříběte. Je natolik zachovalé, že má hřívu, chlupy, ocas i orgány.

Zvíře uchoval v dobrém stavu permafrost, věčně zmrzlá půda.

"Poprvé na světě někdo nalezl mladé hříbě, které je zároveň tak dobře zachovalé," popsal Semjon Grogorjev, který je ředitelem mamutího muzea ve městě Jakutsk a zároveň členem výpravy, která koně objevila. O nálezu informoval britský deník Independent s odkazem na ruský server Siberian times.

Odborníci odhadují, že kůň zemřel ve třech měsících. Nemá ale na těle žádná zranění, která by poukazovala na příčinu smrti.

Vědcům se dokonce podařilo získat místní vzorky jednotlivých půdních vrstev. "Po jejich prostudování budeme schopni vytvořit obraz toho, v jakém prostředí a kdy zvíře žilo," dodal vědec.

Vědci koně nalezli v propadlině Batagajka, která vznikla v důsledku tání permafrostu a je hluboká téměř sto metrů. V místních odjakživa budila respekt, získala si označení brána do podsvětí.

Tento nález není první v kráteru Batagajka. Před devíti lety zde místní našli tělo starodávného bizoního telete a část koňského těla.

Batagajka se nachází na ruském Dálném východě. V zemi se již dříve našly unikátní zkameněliny mamuta, které Severovýchodní federální univerzita v Jakutsku označila za "nejzachovalejší v dějinách paleontologie". Mamutí samice byla v tak dobrém stavu, že její tělo dokonce obsahovalo tekutou krev.

Video: Živí mamuti? V dohledné době tu běhat nebudou, tvrdí biolog

Mamut má 1600 genů upravených jinak, než mají sloni. Abychom mamutí buňku získali, museli bychom těch tisíc šest set genů umět opravit, na tom to zatím vázne, říká reprodukční biolog Jaroslav Petr. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 42 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 1 hodinou

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy