Vědci na stopě rostliny, která téměř nepotřebuje vodu

Roman Gazdík
29. 2. 2008 12:40
Podařilo se objevit gen, který reguluje průduchy
Zazelená se to tu?
Zazelená se to tu? | Foto: Reuters/Andreas Manolis

Londýn - Vědci objevili gen, který se podílí na otevírání a uzavírání průduchů v rostlinách.

Jeho identifikace výrazně přispěje k pochopení mechanismu tohoto procesu, což může být první krok k vytvoření rostliny schopné přežívat v extrémně suchých podmínkách a tedy i způsob, jak se vyrovnat s některými očekávanými důsledky globálního oteplování.

S odvoláním na článek v časopise Nature o tom informoval vědecký server PhysOrg.com. Výzkumu se zúčastnili angličtí, estonští, finští a američtí vědci.

Ovládat průduch

"Sucha, zvýšená koncentrace ozónu a další environmentální tlaky mohou mít vliv na množství úrody," citoval server Jeana China, jednoho z výzkumníků. "Tato práce nám dává jasnější představu o tom, jak se rostliny s těmito těžkostmi vypořádávají a může to vést k novým způsobům, jak zvýšit jejich odolnost."

Rostliny pomocí otevírání průduchů v listech regulují výměnu kyslíku a CO2. Vypouštějí jími také vodu. V extrémně suchých podmínkách může tímto způsobem rostlina přijít až o 95 procent tekutin a pak uschnout.

"Průduch je v podstatě otvor do listu, kterým se dostává CO2 dovnitř a voda ven," řekla Aktuálně.cz Radomíra Vaňková z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR.

"Pokud by tyto rostliny uměly efektivněji regulovat zavírání průduchů, byly by schopné přežívat v sušším prostředí," dodává odbornice na fyziologii rostlin.

Naděje pro suché oblasti

Tyto nové poznatky tak mohou být využity v boji proti klimatickým změnám, které podle vědců způsobí sucha a nižší objem úrody v mnoha oblastech na Zemi.

"Předpokládá se, že se v budoucnu budeme potýkat s nedostatkem vody, například v oblastech okolo Středozemního moře už začíná být znatelný nedostatek vody na zavlažování. Bude nutné pěstovat odrůdy, které vodu efektivněji využívají a zlepšit způsob zavlažování," říká Vaňková

"Většina vody, kterou rostlina přijímá, uniká průduchy do atmosféry. Snahou je vyvinout takovou rostlinu, která bude schopná tento výdej omezit při současném zachování dostatečného příjmu oxidu uhličitého. Bude ji tak možné zalévat méně a objem úrody se výrazně nesníží."

Podle BBC bude možné tyto nové informace uplatnit v komerční produkci potravin během dvaceti let.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Hokejisté Jihlavy vyhráli i druhý finálový zápas v Kladně, tentokrát 4:1

Hokejisté Jihlavy vyhráli i druhý zápas finále play off první hokejové ligy na ledě Kladna, tentokrát 4:1. Dukla udělala další krok směrem k postupu mezi elitu především díky dobře zvládnuté první třetině, po níž vedla 2:0. Třemi body za gól a dvě nahrávky se blýskl Matěj Pekr. Série se nyní přesune do Jihlavy, kde se odehrají ve středu a ve čtvrtek další dvě utkání.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

11 mrtvých po nehodě vlaku v Egyptě

Při nehodě osobního vlaku v Egyptě zahynulo nejméně 11 lidí, dalších zhruba 100 se jich zranilo. Oznámilo to egyptské ministerstvo zdravotnictví.

před 38 minutami

Hrubec jen jednou inkasoval a Omsk se ujal ve finále KHL vedení

Brankář Šimon Hrubec vychytal Omsku vítězství v úvodním finálovém duelu Kontinentální hokejové ligy. Český gólman zneškodnil 28 střel hráčů CSKA a Avangard na ledě vítěze základní části vyhrál 4:1.

Hrubce před více než 7000 diváky v CSKA Areně překonal jen v úvodu třetí třetiny Andrej Loktionov po chybě obránce. Snížil tím na 1:2, ale domácí se obratu nedočkali. O deset minut později americký útočník Reid Boucher v přesilovce vrátil hostům dvougólový náskok a do prázdné branky zpečetil výhru Ilja Kablukov. V první a druhé třetině položili základ k vítězství Jegor Činachov a běloruský obránce Kirill Gotovec.

Druhý zápas je na programu v úterý znovu v Moskvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy