Vědci mají pro lidstvo špatné zprávy. Týkají se tsunami

Petr Jemelka Petr Jemelka
13. 12. 2013 9:00
Unikátní jeskyně je encyklopedií minulosti. Prozradila, jak často se obří vlny tvoří.
Tsunami může udeřit i tam, kde jí lidé nepamatují.
Tsunami může udeřit i tam, kde jí lidé nepamatují. | Foto: Reuters

San Francisco - Žádná pravidelnost v tvorbě ničivých tsunami zřejmě neexistuje a obří vlny mohou udeřit i v místech, kde je dějiny nepamatují.

Takové poselství vydala jeskyně ukrytá na severovýchodním pobřeží ostrova Sumatra. Vědci v jejích útrobách našli půdní nánosy po obřích vlnách, které se utvořily před tisícovkami let.

Vápencová dutina poblíž města Banda Aceh je výjimečná tím, že se nachází dost daleko (100 metrů) od pobřeží Indického oceánu, takže se do ní může dostat jen voda tsunami. Její značná uzavřenost zase cenné sedimenty konzervuje.

"Písky přinesené tsunami na vás přímo vyskakují, protože je dělí jen vrstvy netopýřího trusu," vysvětlila BBC Jessica Pilarczyková z mezinárodního týmu badatelů. 

To, že jde o písek z oceánu, vědci poznají tak, že jsou v písku mikroskopické pozůstatky mořské fauny.

Zkáza může přicházet v intervalu desítek let

Pilarczyková výsledky práce svého týmu představila na podzimním mítinku Americké geo-fyzické unie. Vysvětlila mimo jiné i to, jak nepravidelně do sebe australská a sundská tektonická deska "narážejí."

Například v období před 7,5 až 3 tisíci let největší ostrov Indonésie žádná tsunami nezasáhla, zatímco v jiných obdobích se zemětřesení a tsunami opakovaly už v řádu desítek let.

V roce 2004 tsunami všechny šokovala

Z dosavadního výzkumu badatelé usuzují, že získají sedimenty pro sedm až deset tsunami vyvolaných zemětřesením o síle 8 a více stupňů Richtera. "V roce 2004 tsunami všechny překvapila, protože nikdo nezkoumal, jak často a zda vůbec k nim (v oblasti) dochází," vysvětluje Pilarczyková.

"Ve skutečnosti si všichni mysleli, že se nic podobného v historii nestalo, mysleli si, že je něco podobného nemožné. Nikdo nebyl připravený, nikdo na to nepomyslel. Důvodem toho, proč se ohlížíme dozadu v čase, je to, že se z toho můžeme naučit, jak Země funguje," dodala.

Tým Charlese Rubina se domnívá, že má téměř kompletní vzorky z období pozdního holocénu.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Bill a Melinda Gatesovi jsou oficiálně rozvedení

Americký miliardář, filantrop a spoluzakladatel a dlouholetý šéf společnosti Microsoft Bill Gates a jeho manželka Melinda jsou oficiálně rozvedení. Dokument o konci jejich 27letého manželství v pondělí podepsal soudce v Seattlu. Jak si manželé, kteří stáli u zrodu nadace nesoucí jejich jména, rozdělili majetek, zveřejněno nebylo.

Není tak například jasné, kdo získá rodinné sídlo na břehu Washingtonova jezera na předměstí Seattlu, píše The New York Times na svých internetových stránkách. Všechny tři děti Gatesových jsou starší 18 let, takže se nyní už bývalí manželé nemuseli dohodnout na péči o ně. Žádný z nich nepožádal o změnu příjmení, ačkoliv Melinda Gatesová od oznámení rozchodu používá i svoje rodné příjmení Frenchová.

Magazín Forbes hodnotu majetku Frenchové Gatesové odhaduje na 3,2 miliardy dolarů (68,6 miliardy korun), může ale prý být ještě vyšší. Hodnota majetku Billa Gatese dosahuje 131 miliard dolarů.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

ČNB podle ekonomů ve čtvrtek opět zvýší úrokové sazby o 0,25 procentního bodu

Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 0,75 procenta, shodují se analytici. Zároveň očekávají, že rada bude sazby zvyšovat i na svých dalších zasedáních ve zbytku roku tak, že základní úroková sazba by mohla vzrůst na konci roku na jedna až 1,25 procenta.

Důvodem zvýšení sazeb jsou především obavy z růstu inflace související s oživením ekonomiky. Na druhou stranu růst sazeb může na podzim zbrzdit horší pandemická situace. Rada ve čtvrtek kromě nastavení sazeb projedná a představí také novou makroekonomickou prognózu, u které očekávají ekonomové zlepšení odhadu růstu ekonomiky.

Na posledním měnovém jednání 23. června rada poprvé od února 2020 zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta. Pro toto rozhodnutí hlasovali čtyři členové bankovní rady. Člen bankovní rady Vojtěch Benda hlasoval dokonce pro zvýšení základní úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. Dva členové, Aleš Michl a Oldřich Dědek, pak byli pro ponechání úrokových sazeb beze změny. V aktuální květnové prognóze ČNB očekává letos růst ekonomiky o 1,2 procenta a příští rok o 4,3 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy