Vědci mají nejstarší lidskou sošku. Venuši z Hohle Fels

Roman Gazdík
14. 5. 2009 23:08
Pračlověk ji na území dnešního Německa vyřezal před nejméně 35 tisíci lety

Tübingen - Němečtí archeologové ohlásili objev nejstarší známé sošky zpodobňující člověka. Jedná se o nejméně 35 tisíc let starou řezbu z mamutího klu vyobrazující ženu s velkými prsy nalezenou v jeskyni Hohle Fels v jihozápadním Německu.

Hohle Fels je známa svými nálezy z období středního (přibližně 300 až 40 tisíc let př. n. l.) a mladého paleolitu (40 až 10 tisíc př. n. l.). Nachází se v pohoří Švábské Jury patnáct kilometrů od města Ulm.

Výrazná sexualita

Vědci nalezli sošku v šesti kusech už loni na podzim, až později však uhlíkovou metodou prokázali její stáří. Studie, která nález představuje, byla publikována ve čtvrtek v časopisu Nature.

Venuše nezobrazují reálnou ženu, ale idealizovaný symbol plodnosti
Venuše nezobrazují reálnou ženu, ale idealizovaný symbol plodnosti | Foto: Ludvík Hradilek

„Je velice sexuální," říká o nejstarší venuši archeolog z tübingenské univerzity Nicholas Conrad, jehož tým práci dávného umělce objevil.

Jak je u venuší zvykem, má i tato zvýrazněné znaky ženství. Kromě velkých prsů to jsou i extrémně masitá stehna a zvětšená vulva. Nemá však chodidla ani hlavu, místo hlavy má očko, za které se podle Conrada pravděpodobně věšela na šňůrku.

Kromě toho jí chybí také levá ruka, ale nikoli kvůli záměru původního řezbáře. Conrad se však prý stále nevzdává naděje, že se mu ji podaří někde jinde v jeskyni najít.

Lidé jako vy a já

Venuše z Hohle Fels podle archeologa jasně demonstruje, že dávní lidé druhu Homo sapiens - kteří do Evropy přišli přibližně před 40 tisíci roky - byli podobně jako jejich dnešní potomci schopni přemýšlet abstraktně a symbolicky.

Věstonická Venuše, její tržní cena je odhadována na 40 milionů dolarů, kulturní je nevyčíslitelná
Věstonická Venuše, její tržní cena je odhadována na 40 milionů dolarů, kulturní je nevyčíslitelná | Foto: Aktuálně.cz

„Je to na sto procent jisté, že když se zaměříme na Švábsko před 40 tisíci lety, máme tu čest s lidmi, jako jste vy nebo já," řekl Conrad agentuře AP.

Ačkoliv jeskyni Hohle Fels obývali i neandertálci, vrstva, ve které venuše ležela, patří prokazatelně člověku. Podle archeologa Johna J. Shea potřeboval umělec „desítky, ne li stovky hodin", aby toto dílo vytvořil.

Soška byla nalezena přibližně dvacet metrů od ústí jeskyně, v třímetrové hloubce.

Dalšími slavnými venušemi jsou Věstonická venuše (stáří mezi 25 tisíci a 29 tisíci lety), která je nejstarší známou keramickou prací vůbec, Venuše z Lespugue (mamutí kel, 23 tisíc let stará), Willendorfská venuše (vápenec, 22 až 24 tisíc let stará) nebo Moravanská venuše (mamutí kel, 25 tisíc let).

 

Právě se děje

před 8 minutami

Europarlament zbavil imunity bývalého katalánského premiéra Puigdemonta

Evropský parlament zbavil imunity katalánského expremiéra Carlose Puigdemonta a jeho dva kolegy. Úřady mohou opět zvážit žádost Španělska o jejich vydání.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy