Vědci: Kolaps Západní Antarktidy zvýší hladinu o 3,3 m

Roman Gazdík
15. 5. 2009 12:33
Nová studie koriguje předchozí domněnku, že se moře zvedne o 5 až 6 metrů
Jeden z těch, za které bojují Greenpeace. Keporkak brouzdá ledovými vodami u Antarktidy. Snímek byl pořízen poblíž britské výzkumné stanice Rothera.
Jeden z těch, za které bojují Greenpeace. Keporkak brouzdá ledovými vodami u Antarktidy. Snímek byl pořízen poblíž britské výzkumné stanice Rothera. | Foto: Reuters

Londýn - Kolaps západoantarktického ledového štítu nezvýší hladinu moří takovým způsobem, jak vědci dosud očekávali.

Vyplývá to ze studie uveřejněné v časopisu Science, o které informovala britská BBC.

Západoantarktický ledový štít (WAIS) je považován za nejkřehčí na světě a jeho uvolnění do moří by podle dosavadních propočtů zvýšilo hladinu oceánů o pět až šest metrů.

Podle týmu vědců vedených Jonathanem Bamberem však jejich výzkum ukazuje, že by byl nárůst "jen" 3,3 metry.

I metr a půl je příliš

I to by však znamenalo katastrofu pro ostrovní státy, nízko položené rovinaté země jako Bangladéš nebo (z větší části) Kambodža a přímořská velkoměsta jako New York a Sydney. Kromě přímého zaplavení by se musely také vypořádat se zasolením vodních zdrojů.

"Zvýšení mořské hladiny je považováno za jeden z nejvážnějších důsledků klimatických změn," říká Bamber, který je ředitelem ledovcového centra univerzity v Bristolu. "Pokud se zvedne pouze o 1,5 metru, vyžene to z domovů jen v Bangladéši 17 milionů lidí."

Západoantarktický ledový štít, který obsahuje 2,2 milionu krychlových kilometrů ledu, tedy o něco méně, než je desetina ledu na Antarktidě, je považován za velice nestabilní již od sedmdesátých let.

Většina zdejšího ledu se nachází pod mořskou hladinou a je velmi citlivá na stoupající teploty oceánu a ovzduší. Dalšími pevninskými ledovci jsou východoantarktický a grónský. Ty jsou považovány za méně ohrožené.

Nová data, nový model

"Už více než třicet let se spekuluje o tom, že je WAIS inherentně nestabilní," říká Bamber. "Tato nestabilita značí, že se ledovec potenciálně může rychle rozpadnout, nebo rychle vypustit mnoho ledu do oceánů."

Podle něj dosavadní předpovědi nebraly v úvahu data o tloušťce ledovce získaná za posledních třicet let, a byly proto chybné. Bamber a jeho tým také místo hypotézy, že se rozpadne najednou celý ledovec, simulovali, jak by mohl ledovcový masiv na okolní tlaky reagovat.

"Náš odhad je, že pokud se ledovec zhroutí, příspěvek Západní Antarktidy ke zvýšení hladiny moří bude okolo 3,3 metru," tvrdí. "To je přibližně polovina toho, co se dosud uvádělo."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy