Vědci dokázali uměle vytvořit myší sperma

ČTK ČTK
3. 1. 2012 23:26
Objev by mohl pomoci léčit mužskou neplodnost

Washington - Němečtí a izraelští vědci dokázali laboratorně vytvořit myší sperma. Informovala o tom dnes americká televize CBS, podle níž by mohl objev pomoci k léčbě mužské neplodnosti.

Vědci z Vestfálské Vilémovy univerzity v Münsteru umístili buňky myší, které jsou zodpovědné za rozmnožování, do prostředí připomínajícího přirozené prostředí ve varlatech. Buňky dokázaly vytvořit zdravé spermie, které se podle vědců nijak nelišily od těch, které u myší vznikají přirozeným způsobem.

Pokus později úspěšně zopakovali i vědci na Ben Gurionově univerzitě v Izraeli.

Vědci nyní chtějí pokus zopakovat s lidskými buňkami. Pokud by byl úspěšný, mohla by se otevřít cesta k léčbě neplodnosti u mužů, kterým se kvůli rakovině nebo z jiných zdravotních důvodů netvoří spermie.

Zástupci obou vědeckých týmů ale upozorňují, že i přes současný průlom u myší je cesta k zahájení léčby neplodných mužů ještě otázkou několika let.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

ČTÚ spustil aplikaci pro měření rychlosti internetu v mobilech

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) dnes spustil mobilní aplikaci NetTest pro měření rychlosti internetu v mobilních telefonech. Zatím je dostupná jen pro mobily s operačním systémem Android v obchodě Google Play. Úřad to uvedl v tiskové zprávě.

Kromě běžného měření v podobě jednoduchého testu aplikace nabízí i možnost měřit certifikovaně. Výsledek měření může uživatel použít k reklamaci kvality služby v mobilním zařízení. "Důvodem k reklamaci kvality služby internetu v mobilním zařízení je velká odchylka: tou je pokles rychlosti pod 25 procent inzerované rychlosti; buď na souvislou dobu delší než 40 minut nebo opakovaně pětkrát za hodinu," uvedl úřad.

Měřit je třeba ve volném prostředí, zhruba ve výšce 1,5 metru a zařízení by se nemělo hýbat. Samozřejmostí je vypnutá Wi-Fi a zapnutá GPS. Měření spotřebuje poměrně vysoký objem dat, dle rychlosti mobilní sítě zhruba 200 MB i více. Měření provedené v místě s nedostatečnou úrovní mobilního signálu je ve výsledku označeno jako chybné. Takové měření je doporučeno v dané lokalitě opakovat, uvedl úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy