Vědci: Andy rychle rostou, mohou být i dvakrát vyšší

Reuters, mih
15. 6. 2008 14:58
Za pár milionů let může vzniknout obří pohoří
Andy, ilustrační fotografie
Andy, ilustrační fotografie | Foto: Aktuálně.cz

Washington - Jihoamerické Andy dál porostou a za zhruba 2 až 4 miliony let by mohly dosáhnout až dvojnásobku své dnešní výšky. To je mnohem dynamičtější vývoj, než s jakým se dosud počítalo.

Tvrdí to tým vědců z University of Rochester v americkém New Yorku, který publikoval své závěry v odborném časopise Science. Článek vyvolal mezi vědci rozporné reakce.

Jejich zjištění naznačují, že současné teorie o pohybu tektonických desek a vzniku pohoří možná bude nutné poopravit.

V čem se liší jednotlivé teorie

Geologové odhadují, že Andy neustále rostou posledních asi 40 milionů let. Sedm tisíc kilometrů dlouhý a až skoro sedm tisíc metrů vysoký masiv vytvořily pohyby takzvaných litosferických desek.

Profesorka geologie Carmala Garzione a její kolegové z Rochesterské univerzity v New Yorku nyní studovali složení hornin v Andách a zjistili, že se nejdříve hory zvyšovaly po desítky milionů let velmi pomalu, ale že před 10 až 6 miliony let zničehonic vzrostly extrémně rychle.

Způsobil to podle nich takzvaný proces delaminace.

Velmi zjednodušeně řečeno: Dosavadní teorie vzniku většiny vysokých pohoří říkají, že dojde ke srážce a zlomu dvou litosférických desek. Úlomky, které se při srážce desek odštěpí, vytvoří takzvaný kořen hory, jenž pohoří ukotvuje.

Američtí vědci nyní přišli s názorem, že může tento kořen hory začít pod zemí erodovat a roztékat se, což vede k uvolnění zemské kůry nad kořenem pohoří a velmi rychlému růstu.

Tým amerických vědců nyní chce zkoumat, jaký efekt na světové klima a evoluci by mělo vytvoření takovýchto obřích pohoří během pár milionů let - což je považováno za velmi krátkou dobu. 

 

Právě se děje

Další zprávy