Letní virové party: Chorvatsko se stalo epicentrem, Sardinie mluví o dnech šílenství

Helena Truchlá Helena Truchlá
22. 9. 2020 19:49
Chorvatsko se stalo letním Ischglem, napsal americký list Wall Street Journal s odkazem na oblíbené rakouské lyžařské letovisko, ze kterého se v březnu vraceli do desítek zemí turisté nakažení covidem-19. Když evropské vlády na začátku léta po jarní karanténě znovu otevřely hranice, tisíce lidí putovaly zejména do slunných jižních států. Podívejte se, která další místa se změnila v epicentra viru.
Prázdné historické centrum města Puly před začátkem hlavní sezóny.
Prázdné historické centrum města Puly před začátkem hlavní sezóny. | Foto: Jakub Plíhal

Chorvatsko: cena za přežití turismu

Chorvatsko zasáhla - podobně jako Česko - pandemie koronaviru během jarních měsíců jen mírně. Ani ne pětimilionová země měla na konci června sotva tři tisíce nakažených, čtyřikrát méně než Česko. Na konci září je to ale už přes 15 tisíc. Přímořský stát před létem spustil masivní kampaň, kterou se snažil nalákat turisty. Nakonec jich do září přijelo asi 40 procent oproti loňsku, Čechů ubyla oproti minulým rokům jen asi třetina.

Na pobřeží Jaderského moře se v létě vydali čeští batůžkáři, němečtí důchodci, ale také slavní američtí hudebníci Jay-Z a Beyoncé. Podle údajů Institutu Roberta Kocha v Berlíně ze začátku září se víc než desetina všech nově na koronavirus pozitivních Němců nakazila právě v Chorvatsku, do Česka se z organizovaných zájezdů za večírky na chorvatských ostrovech vrátilo v srpnu přes 100 nakažených.

"Podobně jako v Ischglu k většině případů nákazy mezi turisty v Chorvatsku nejspíš došlo v klubech, barech a na večírcích," napsal deník Wall Street Journal s odkazem na informace od vrchního chorvatského epidemiologa Krunoslava Capaka. Oslavami je proslulý zejména ostrov Pag. Omezení související s dodržováním rozestupů, nošením roušek a používáním dezinfekce byla na Jadranu zavedena jako doporučení, nikoliv povinnost. "Všechno bylo jako před pandemií," citoval americký list jednu z turistek.

Chorvatský prezident Zoran Milanović v rozhovoru na začátku září konstatoval, že nárůst případů v zemi není překvapivý. "V červenci a srpnu sem přijel milion lidí. A místní díky tomu vydělali nějaké peníze. Byla to cena rizika, kterou jsme se všichni společně rozhodli přijmout," prohlásil představitel země, jejíž příjmy zhruba z pětiny závisí jen na turismu.

 

Právě se děje

Další zprávy