Letní virové party: Chorvatsko se stalo epicentrem, Sardinie mluví o dnech šílenství

Helena Truchlá Helena Truchlá
22. 9. 2020 19:49
Chorvatsko se stalo letním Ischglem, napsal americký list Wall Street Journal s odkazem na oblíbené rakouské lyžařské letovisko, ze kterého se v březnu vraceli do desítek zemí turisté nakažení covidem-19. Když evropské vlády na začátku léta po jarní karanténě znovu otevřely hranice, tisíce lidí putovaly zejména do slunných jižních států. Podívejte se, která další místa se změnila v epicentra viru.
Prázdné historické centrum města Puly před začátkem hlavní sezóny.
Prázdné historické centrum města Puly před začátkem hlavní sezóny. | Foto: Jakub Plíhal

Chorvatsko: cena za přežití turismu

Chorvatsko zasáhla - podobně jako Česko - pandemie koronaviru během jarních měsíců jen mírně. Ani ne pětimilionová země měla na konci června sotva tři tisíce nakažených, čtyřikrát méně než Česko. Na konci září je to ale už přes 15 tisíc. Přímořský stát před létem spustil masivní kampaň, kterou se snažil nalákat turisty. Nakonec jich do září přijelo asi 40 procent oproti loňsku, Čechů ubyla oproti minulým rokům jen asi třetina.

Na pobřeží Jaderského moře se v létě vydali čeští batůžkáři, němečtí důchodci, ale také slavní američtí hudebníci Jay-Z a Beyoncé. Podle údajů Institutu Roberta Kocha v Berlíně ze začátku září se víc než desetina všech nově na koronavirus pozitivních Němců nakazila právě v Chorvatsku, do Česka se z organizovaných zájezdů za večírky na chorvatských ostrovech vrátilo v srpnu přes 100 nakažených.

"Podobně jako v Ischglu k většině případů nákazy mezi turisty v Chorvatsku nejspíš došlo v klubech, barech a na večírcích," napsal deník Wall Street Journal s odkazem na informace od vrchního chorvatského epidemiologa Krunoslava Capaka. Oslavami je proslulý zejména ostrov Pag. Omezení související s dodržováním rozestupů, nošením roušek a používáním dezinfekce byla na Jadranu zavedena jako doporučení, nikoliv povinnost. "Všechno bylo jako před pandemií," citoval americký list jednu z turistek.

Chorvatský prezident Zoran Milanović v rozhovoru na začátku září konstatoval, že nárůst případů v zemi není překvapivý. "V červenci a srpnu sem přijel milion lidí. A místní díky tomu vydělali nějaké peníze. Byla to cena rizika, kterou jsme se všichni společně rozhodli přijmout," prohlásil představitel země, jejíž příjmy zhruba z pětiny závisí jen na turismu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy