Večer vzhlédněte k nebi, čeká na vás modrý měsíc

Petr Jemelka Petr Jemelka
31. 7. 2015 12:06
V barvě ale výjimečnost astronomického úkazu nehledejte.
Modrý měsíc nejspíš nebude, ale úplněk může být mimořádně silný.
Modrý měsíc nejspíš nebude, ale úplněk může být mimořádně silný. | Foto: Thinkstock

Pasadena - Páteční večer nabídne mimořádnou podívanou. Stačí vzhlédnout k měsíci. Spirituálně založení jedinci pak mají ideální příležitost bilancovat.

Noc na sobotu totiž projasní takzvaný "modrý měsíc", tedy druhý úplněk v jednom kalendářním měsíci.

Jedná se o ojedinělý astronomický úkaz, který se opakuje přibližně jednou za dva a půl roku, a to kvůli asynchronicitě kalendářního a lunárního cyklu.

Přesněji proto, že měsíční etapa trvá 29 dní, zatímco kalendářní měsíce mají (vyjma února) 30, respektive 31 dní.

Modrou barvu na vesmírném souputníku naší planety ale nečekejte. Není sice pravda, že by lidé měsíc v modrém hávu nikdy nepozorovali - stává se tak při vysoké koncentraci malých částeček v atmosféře, například po erupci sopky - z barvy ale přízvisko nepramení, konstatuje na svých stránkách NASA.

Pojem modrý měsíc (blue moon) tak nejspíš vznikl na základě idiomu "Once in a blue moon" - jednou za modrého měsíce -, což by se dalo přeložit českým úslovím jednou za uherský rok.

Přestože by druhý úplněk podle astronomů ani vědců z dalších vědních oborů neměl mít na přírodu ani člověka významnější vliv, je modrý měsíc opředen řadou pověr a mýtů.

Ty nejčastěji hovoří o ukončení jednoho životního cyklu, času na bilancování a přípravě na nový začátek, šanci "začít na zelené louce".

Ty, kdo v noci z pátku na sobotu nechtějí bilancovat, ale spíš se pořádně vyspat po náročnému týdnu, možná nepotěší, že nespavost je při modrém měsíci ještě silnější.

 

Právě se děje

Další zprávy