V troskách Sýrie vzniká čínský akční film Jackieho Chana. Uprchlíci jsou pobouření

Martin Novák Martin Novák
6. 8. 2022 21:01
Do opuštěného a zničeného města Hadžár Asvád v Sýrii vstoupili Číňané. Ne vojáci, ale filmaři. V produkci slavného akčního herce Jackieho Chana tady štáb s povolením syrské vlády natáčí snímek Operace Domov.
Natáčení ve městě Hadžár Asvád v Sýrii.
Natáčení ve městě Hadžár Asvád v Sýrii. | Foto: Reuters

Syrské město, zdevastované během občanské války, má představovat Jemen. Film pojednává o operaci čínského námořnictva, které odtud v roce 2015 během tamního ozbrojeného konfliktu evakuovalo čtyři stovky Číňanů a dvě stě občanů dalších zemí.

Chan je producentem snímku, na němž se kromě Číňanů podílí také studio ze Spojených arabských emirátů. Do opuštěného města duchů filmaři přivezli tanky a další techniku.

Foto: Reuters

"Film je vyprávěn pohledem diplomatů, kteří jsou členy Komunistické strany Číny, a ve válkou rozvrácené zemi přes všechna nebezpečí odvedou čínské občany na loď, která je zachrání," popsal novinářům na místě režisér Operace Domov Sung Jin-si.

Město Hadžár Asvád bylo v občanské válce v Sýrii důležitým místem. V roce 2011 místní obyvatelé povstali proti režimu prezidenta Bašára Asada, který nad touto aglomerací vzdálenou čtyři kilometry od metropole Damašku brzy ztratil kontrolu. Operovala zde povstalecká Svobodná syrská armáda.

Ale jak konflikt postupoval, situace se měnila a v roce 2015 ovládli město džihádisté z organizace Islámský stát. O tři roky později jej s ruskou podporou získala zpět syrská armáda, loajální Asadovi. Město je ale v rozvalinách a neobyvatelné, téměř nikdo tam nežije.

Foto: Reuters

"Je to hanebné"

Obyvatelé, kteří z Hadžár Asvádu uprchli, jsou rozhořčení. Nelíbí se jim, že v místech, kde strávili svůj život a zbyli jim jen vzpomínky, někdo natáčí akční film.

"Všichni zločinci se snaží své zločiny skrýt, akorát syrský režim se pyšní zničením měst a městských čtvrtí tím, že v nich dovolí natáčet film. To je hanebné," cituje server Middle East Eye Abú Laíse, který z města utekl na sever země, kde žije jako uprchlík.

Stejně se vyjádřil Ammar Kudsí, bývalý obyvatel Hadžár Asvádu. "Majitelé domů se nesmějí vrátit, zatímco herci tam klidně mohou přijít. Používají zničenou Sýrii jako filmové studio. Nic horšího snad nemohli udělat," říká muž, který žil v nedalekém Jarmúku.

Foto: Reuters

Čínská produkce uvedla, že natáčení přímo v Jemenu nebylo možné, protože tam stále není klid. V Sýrii má situaci na většině území pod kontrolou Asadův režim, kterého zachránila před pádem ruská vojenská intervence na konci roku 2015.

Natáčení na troskách našich domovů

Čína byla jednou z mála zemí, která diktátora Bašára Asada podporovala a ponechala v Damašku své velvyslanectví. Čínský velvyslanec také v polovině července přijel do Hadžár Asvádu na první den natáčení.

Foto: Reuters

Bývalý obyvatel města Abú Muhammad serveru al-Monitor popsal, že po konci války zaplatil několika armádním důstojníkům za to, aby se mohl podívat, co zbylo z jeho domu a čtvrti.

"Místo aby vláda obnovila naše domy, tak je pronajímá jako divadelní kulisy. Nemůžeme se tam vrátit. Potřebujete desítky povolení a potvrzení, že jsme tam dříve žili a pak nás zastavují na kontrolních stanovištích a vojáci chtějí úplatky. Nemůžeme zpět, zatímco čínští filmaři si tam natáčejí na troskách našich domovů," prohlásil Syřan.

Sedmašedesátiletý Jackie Chan se proslavil v hongkongských akčních filmech, později se dal na dráhu producenta. Je známý tím, že vyjadřuje podporu čínské vládě a kritizoval prodemokratické protesty v Hongkongu. Loni prohlásil, že by se chtěl stát členem Komunistické strany Číny.

 

Právě se děje

Další zprávy