Ve volbách ve státě Washington zvítězil mrtvý kandidát

ČTK ČTK
5. 11. 2014 22:55
Za kuriózní hlasování může zvyk drtivé většiny voličů státu Washington hlasovat korespondenčně. Jejich hlasy odešly ještě před tím, než se zpráva o kandidátově úmrtí roznesla.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - V úterních volbách ve Spojených státech, v nichž se hlasovalo i do parlamentů jednotlivých amerických států, zvítězil ve státě Washington kandidát, který minulý týden zemřel. Podle agentury Reuters to vyplývá z volebních výsledků.

Voliči zajistili vítězství demokratovi Rogeru Freemanovi, který podlehl rakovině. Politik obdržel 53 procent hlasů.

Za kuriózní hlasování může zvyk drtivé většiny voličů státu Washington hlasovat korespondenčně. Jejich hlasy tudíž putovaly poštou ještě předtím, než se zpráva o Freemanově úmrtí roznesla.

Díky volebním pravidlům si demokraté jeho křeslo ve sněmovně udrží po dobu jednoho roku, než se uspořádají nové volby. Freemana zastoupí některý ze tří vybraných náhradníků z místních obecních zastupitelstev.

Volby v USA jinak přinesly drtivé vítězství opozičních republikánů. Ti ovládli nejen Sněmovnu reprezentantů, ale i Senát.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy