Ve volbách ve státě Washington zvítězil mrtvý kandidát

ČTK ČTK
5. 11. 2014 22:55
Za kuriózní hlasování může zvyk drtivé většiny voličů státu Washington hlasovat korespondenčně. Jejich hlasy odešly ještě před tím, než se zpráva o kandidátově úmrtí roznesla.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - V úterních volbách ve Spojených státech, v nichž se hlasovalo i do parlamentů jednotlivých amerických států, zvítězil ve státě Washington kandidát, který minulý týden zemřel. Podle agentury Reuters to vyplývá z volebních výsledků.

Voliči zajistili vítězství demokratovi Rogeru Freemanovi, který podlehl rakovině. Politik obdržel 53 procent hlasů.

Za kuriózní hlasování může zvyk drtivé většiny voličů státu Washington hlasovat korespondenčně. Jejich hlasy tudíž putovaly poštou ještě předtím, než se zpráva o Freemanově úmrtí roznesla.

Díky volebním pravidlům si demokraté jeho křeslo ve sněmovně udrží po dobu jednoho roku, než se uspořádají nové volby. Freemana zastoupí některý ze tří vybraných náhradníků z místních obecních zastupitelstev.

Volby v USA jinak přinesly drtivé vítězství opozičních republikánů. Ti ovládli nejen Sněmovnu reprezentantů, ale i Senát.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 40 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 45 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy