Ve volbách v Guatemale vede Morales, čeká se druhé kolo

ČTK ČTK
7. 9. 2015 7:05
Prezidentské volby v Guatemale vede podle průběžných výsledků s necelými 26 procenty hlasů centrista a komik Jimmy Morales. Jeho konzervativní rival Manuel Baldizón má zhruba 21,2 procenta. Žádný z kandidátů tak zřejmě nezískal více než 50 procent hlasů, rozhodne tedy zřejmě druhé kolo. To je plánováno na 25. října. Guatemalci volí hlavu státu poté, co někdejší prezident Otto Pérez kvůli obvinění z korupce a celních podvodů rezignoval. Soud ho následně poslal do vazby.
Guatemalský kandidát na prezidenta Morales.
Guatemalský kandidát na prezidenta Morales. | Foto: Reuters

Guatemala - Prezidentské volby v Guatemale vede podle průběžných výsledků s necelými 26 procenty hlasů centrista a komik Jimmy Morales.

Jeho konzervativní rival Manuel Baldizón má zhruba o pět procentních bodů méně. Předpokládá se, že v nedělních volbách žádný z kandidátů nezískal více než 50 procent hlasů, o nové hlavě státu tedy zřejmě rozhodne až druhé kolo, které je plánováno na 25. října.

Z prvních výsledků po sečtení asi 13 procent odevzdaných lístků vyplývá, že Morales má 25,6 procenta hlasů. Oblíbený podnikatel Baldizón má prozatím 21,2 procenta hlasů.

První kolo prezidentských voleb se konalo jen několik dní poté, co někdejší hlava státu Otto Pérez kvůli obvinění z korupce a celních podvodů rezignoval. Soud ho následně poslal do vazby.

Vedle prezidenta, o jehož úřad se ucházelo 14 kandidátů, volili občané Guatemaly i viceprezidenta a členy parlamentu a místních samospráv.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy