Ve volbách v Guatemale vede Morales, čeká se druhé kolo

ČTK ČTK
7. 9. 2015 7:05
Prezidentské volby v Guatemale vede podle průběžných výsledků s necelými 26 procenty hlasů centrista a komik Jimmy Morales. Jeho konzervativní rival Manuel Baldizón má zhruba 21,2 procenta. Žádný z kandidátů tak zřejmě nezískal více než 50 procent hlasů, rozhodne tedy zřejmě druhé kolo. To je plánováno na 25. října. Guatemalci volí hlavu státu poté, co někdejší prezident Otto Pérez kvůli obvinění z korupce a celních podvodů rezignoval. Soud ho následně poslal do vazby.
Guatemalský kandidát na prezidenta Morales.
Guatemalský kandidát na prezidenta Morales. | Foto: Reuters

Guatemala - Prezidentské volby v Guatemale vede podle průběžných výsledků s necelými 26 procenty hlasů centrista a komik Jimmy Morales.

Jeho konzervativní rival Manuel Baldizón má zhruba o pět procentních bodů méně. Předpokládá se, že v nedělních volbách žádný z kandidátů nezískal více než 50 procent hlasů, o nové hlavě státu tedy zřejmě rozhodne až druhé kolo, které je plánováno na 25. října.

Z prvních výsledků po sečtení asi 13 procent odevzdaných lístků vyplývá, že Morales má 25,6 procenta hlasů. Oblíbený podnikatel Baldizón má prozatím 21,2 procenta hlasů.

První kolo prezidentských voleb se konalo jen několik dní poté, co někdejší hlava státu Otto Pérez kvůli obvinění z korupce a celních podvodů rezignoval. Soud ho následně poslal do vazby.

Vedle prezidenta, o jehož úřad se ucházelo 14 kandidátů, volili občané Guatemaly i viceprezidenta a členy parlamentu a místních samospráv.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy