Ve vládě Íránu sedí první žena a muž,hledaný Interpolem

Zahraničí Zahraničí
3. 9. 2009 13:13
Marzí Dastdžerdíová bude ministryní zdravotnictví
Lékařka Marzí Dastdžerdíová, ministerstvo zdravotnictví.
Lékařka Marzí Dastdžerdíová, ministerstvo zdravotnictví. | Foto: Reuters

Teherán - V íránské vládě usedne po třiceti letech na ministerské křeslo žena. Bude první ministryní ve vládě od revoluce v roce 1979, jejímž výsledkem bylo svržení monarchie a vznik islámské republiky.

Lékařka Marzí Dastdžerdíová bude mít na starosti ministerstvo zdravotnictví. 

Íránský parlament dnes v hlasování o důvěře  schválil 18 z 21 ministrů nové vlády, kterou navrhl prezident Mahmúd Ahmadínežád.

Mezi navrženými byly tři ženy. Nakonec uspěla pouze Dastdžerdíová. Íránský kabinet sestavuje prezident, funkce premiéra v zemi neexistuje.

Poslanci potvrdili ve funkci také ministra obrany Ahmada Vahídího, kterého hledá Interpol. Vahídí je podezírán z účasti na útoku na židovské centrum v Buenos Aires, při němž v roce 1994 zahynulo 85 lidí.

Argentina označila jeho jmenování za urážku, výhrady mají také Spojené státy a Izrael.

"Je to urážka argentinské justice a obětí brutálního teroristického útoku," vzkázala do Teheránu vláda v Buenos Aires. Vahídí získal během dnešní volby největší počet hlasů - 227 z 286 členů přítomných v parlamentu.

Íránský parlament při hlasování o důvěře.
Íránský parlament při hlasování o důvěře. | Foto: Reuters

Prezident bude mít nyní tři měsíce na to, aby navrhl nové kandidáty na tři neobsazené posty. I přes to může nová vláda začít pracovat. Podle íránského státního rozhlasu naplánoval Ahmadínežád její první zasedání na neděli.

Výsledek dnešního hlasování je pro Ahmadínežáda o něco lepší než v roce 2005. Tehdy mu podle agentury Reuters parlament při sestavování vlády zamítl čtyři z nominovaných ministrů.

Ahmadínežád se stal prezidentem na druhé volební období po sporném vítězství 12.června, které mnozí Íránci považují za zfalšované. Při protestech, největších od revoluce před třiceti lety, zahynuly desítky lidí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Babiš se má podle soudu omluvit za své výroky senátorovi Wagenknechtovi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že je psychopat, udavač a připravil ČR o 800 milionů korun, rozhodl v pátek Okresní soud Praha-západ. Wagenknecht, který byl náměstkem, když Babiš vedl ministerstvo financí, to uvedl na twitteru. Premiér si za svými výroky stojí a plánuje se odvolat, sdělil ČTK v textové zprávě.

Soud vyhověl žalobě na ochranu osobnosti, Babiš je povinen písemnou omluvu zaslat do tří dnů poté, co rozsudek nabude právní moci, uvedl Wagenknecht. Jeho asistentka Karolína Žďárská řekla ČTK, že písemné vyhotovení rozsudku by mělo být k dispozici do dvou týdnů. "Zatím nemáme písemné vyhotovení, takže neznáme argumenty soudu, ale za svými výroky si stojím, budu se odvolávat," reagoval Babiš.

Wagenknecht byl prvním náměstkem ministra financí od února 2014 do června 2015, kdy ho Babiš odvolal podle pozdějšího Wagenknechtova vyjádření bez udání důvodu. Wagenknecht se před tím dostal do sporu s tehdejší ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO), když jeho auditorský tým našel chyby v tendru na monitorovací systém evropských fondů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy