Ve virtuálním kostele si lze kliknutím zapálit svíčku

Lucie Kalivodová
27. 9. 2009 23:11
Na webových stránkách kostela najděte správnou sekci a "klikněte"
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Reuters

Řím - Někomu se to může zdát zvláštní, ale i katolický kostel se může přesunout do kyberprostoru a vyjít vstříc novému digitálnímu věku.

Letos v lednu spustil Vatikán svůj vlastní kanál na YouTube, nyní římský kněz vyzývá své ovečky, aby si kliknutím myši zapálili svíčku ve svém virtuálním kostele.

Věřícímu kostela Santa Maria Regina Pacis di Ostia, který se nachází asi 34 km od Vatikánu, stačí jen na webových stránkách kostela najít správnou sekci a "kliknout". Tím je zažehnuta další svíčka. K plamínku navíc můžete připojit vzkaz pro své milované, informoval deník Independent.

Mezi stovkami virtuálních lístečků jsou vzkazy pro nezvěstné osoby nebo i oběti nedávného zemětřesení v kraji Abruzzo.

"Když jsem dostal nápad, který byl věřícími kladně oceněn, myslel jsem především na ty, kteří nemohou přijít na mši nebo na ty, kteří s námi chtějí udržovat častější kontakt, protože kostel není otevřen 24 hodin denně," řekl zpravodajské agentuře Ansa otec Don Ludovico Barbangelo.

Křesťan drží svíčku v Surabaje, na východu Jávy. Více než 17 000 policistů hlídalo kostely v indonéském hlavním městě Jakartě, aby se neopakovaly útoky na církevní budovy, ke kterým došlo na Štědrý den před sedmi lety.
Křesťan drží svíčku v Surabaje, na východu Jávy. Více než 17 000 policistů hlídalo kostely v indonéském hlavním městě Jakartě, aby se neopakovaly útoky na církevní budovy, ke kterým došlo na Štědrý den před sedmi lety. | Foto: Reuters

"Jde o malé gesto, schopné pomoci věřícím, kteří mohou psát, jak se cítí, dokonce i ti, kteří jsou daleko od kostela," dodal. Jeho snaha o plnohodnotný virtuální kostel nekončí u zapalování svíček.

"Zároveň jsme na web nahráli videa ze mší a přemýšlíme o přímých přenosech bohoslužeb. Ale to se ještě uvidí," dodal. Zatím však neuvažuje o tom, že by se se svým kostelem připojil na sociální síť Twitter. Zdá se, že i tradiční instituce jako církev musí jít s dobou.

Papež Benedikt XVI. se nechal nedávno slyšet, že sociální sítě jako například Facebook, mohou být přínosné, neboť podporují vznik přátelství. Nezapomněl však podotknout, že internet banalizuje sex a podporuje násilí.

 

Právě se děje

Další zprávy