Ve Virginii popravili ženu. První po takřka 100 letech

ČTK ČTK
24. 9. 2010 6:55
Kvůli čtvrt milionu dolarů zavraždila manžela a syna

Jarratt (USA) - V americkém státě Virginie byla po takřka sto letech znovu popravena žena.

K nejvyššímu trestu odsoudil jednačtyřicetiletou Teresu Lewisovou soud za to, že zosnovala vraždu manžela a nevlastního syna kvůli vyplacení životní pojistky. Informovaly o tom dnes agentury AP a AFP.

Lewisová dostala smrtící injekci před zraky příbuzných obětí ve čtvrtek v 21:13 tamního času (pátek 03:13 SELČ). Stala se tak první ženou popravenou v USA od roku 2005.

Jen ve Virginii byla před Lewisovou žena popravena naposledy v roce 1912.

Komplice našla v supermarketu

Lewisová byla odsouzena za osnování vraždy svého manžela (51) a nevlastního syna (25). Motivem mělo být nabytí jejich majetku a vyplacení životní pojistky ve výši 250 tisíc dolarů (více než 4,6 milionu korun).

Žena byla shledána vinnou, že si pro tento účel v roce 2002 najala dva komplice ve věku 19 a 22 let. Podle AFP je potkala v supermarketu. Jeden se stal jejím milencem. Svou tehdy šestnáctiletou dceru podporovala, aby s mladším z nich udržovala poměr.

Lewisová doznala, že v noci nechala otevřené dveře karavanu, ve kterém tehdy s rodinou žila. Komplicové pak vnikli dovnitř a oba spící muže zastřelili.

Trojice se doznala k dvojnásobné vraždě. Oba střelci byli odsouzeni na doživotí. Jeden z nich před čtyřmi lety spáchal sebevraždu. Lewisová dostala trest smrti.

Obhájce poukazoval na nízké IQ

Vynesený rozsudek byl podle některých sporný, protože žena měla inteligenční kvocient 72 bodů a pohybovala se tak na hranici debility.

Americká justice v případě odsouzených s IQ pod 70 popravy zakazuje. Právní zástupce Lewisové se domníval, že její duševní stav byl překážkou pro výkon trestu smrti.

Podle AFP je Lewisová teprve 12. ženou popravenou ve Spojených státech od obnovení trestu smrti v roce 1976. Na smrt bylo od té doby posláno 1215 mužů, z toho 107 ve Virginii, který je v tomto ohledu druhý nejaktivnější americký stát po Texasu.

Mentální stav Lewisové z ní podle AFP učinil symbol boje proti trestu smrti. Před vězením ve městě Jarratt, kde byla popravena, se během výkonu trestu modlila asi třicítka odpůrců trestu smrti.

"Chce žít, ale je sama se sebou v míru, říká, že ať se stane cokoli, bude tím, kdo zvítězí," řekl AFP před popravou její obhájce James Rocap.

 

Právě se děje

Další zprávy