Ve Venezuele přibývá úmrtí na malárii, vláda brání dovozu léků

ČTK ČTK
26. 11. 2017 15:12
Ve Venezuele se šíří malárie a roste počet úmrtí na tuto infekční nemoc. Malárie je při tom léčitelná takzvanými antimalariky. Ty ale nyní ve Venezuele nejsou k dostání, a proto tam na ni lidé umírají, podobně jako na další nemoci. Vláda z ideologických důvodů odmítá pomoc ze zahraničí.
Lékařka pomáhá lidem, kteří hledají léčbu malárie ve zdravotním středisku v San Felixu ve Venezuele.
Lékařka pomáhá lidem, kteří hledají léčbu malárie ve zdravotním středisku v San Felixu ve Venezuele. | Foto: Reuters

Caracas - Ve Venezuele se šíří malárie a roste počet úmrtí na tuto infekční nemoc. Země totiž trpí už přes rok akutním nedostatkem léků kvůli ekonomické krizi i kvůli tamní vládě, která z ideologických důvodů odmítá pomoc ze zahraničí. Oproti loňsku se počet nakažených malárií i zemřelých na tuto chorobu ve Venezuele více než zdvojnásobil. Nemoc se šíří i do sousední Kolumbie a Brazílie, kam už před autoritářským režimem ve Venezuele uprchlo na půl milionu lidí.

Na malárii zemřelo loni ve Venezuele 150 osob, což je dvakrát tolik co v roce předchozím. Podle listu El Nacional panují obavy, že by letos mohl počet úmrtí na malárii v této jihoamerické zemi dosáhnout 300 až 500.

Za loňský rok bylo podle ministerstva zdravotnictví ve Venezuele 240 613 nemocných malárií, což je o sto tisíc více než v roce 2015. Letošní údaje zatím ukazují na asi 63procentní nárůst oproti předchozímu roku, což by znamenalo, že koncem roku se počet nakažených vyšplhá na asi 400 000.

Malárie nemusí být smrtelná, pokud se včas léčí takzvanými antimalariky. Ty ale nyní ve Venezuele nejsou k dostání, a proto tam na ni lidé umírají, podobně jako na další nemoci. V posledním měsíci vzbudilo pozornost v médiích několik úmrtí lidí s transplantovanými orgány, kteří po letech přestali mít přístup k imunosupresivům, lékům zabraňujícím odmítnutí cizího orgánu.

Parazit malárie využívá jako přenašeče komára rodu Anopheles a jako hostitele člověka, v jehož těle se množí. Sáním lidské krve přijme komár mikroskopické částice parazita, které dále přenáší. Mezi příznaky malárie, které se objeví většinou po deseti až 15 dnech od nákazy, patří horečka, zimnice, bolest kloubů a pocení.

Na nedostatek léků upozorňují nevládní organizace ve Venezuele už více než rok. Vyzývají vládu, aby umožnila humanitární pomoc ze zahraničí. Ta to ale odmítá. K otevření humanitárního koridoru pro léky vyzval naposledy tento týden vládu znovu i venezuelský parlament, v němž má většinu opozice. Autoritářská vláda ale jeho legitimitu neuznává a letos v létě ustavila vlastní zákonodárný sbor.

 

Právě se děje

teď

V pražském parku Stromovka byly odpoledne nalezeny lidské kosti. Jedná se o ostatky dospělého člověka.

V pražském parku Stromovka byly dnes odpoledne nalezeny lidské kosti. Jedná se o ostatky dospělého člověka. Příčinu smrti určí až pitva. ČTK to řekla mluvčí pražské policie Lucie Drábková.

Ostatky byly podle mluvčí nalezeny při odklízení suti a odpadu z oploceného pozemku v areálu Stromovky nedaleko železniční tratě. Kvůli zjištění okolností smrti nalezeného člověka byla nařízena soudní pitva. Zatím není podle Drábkové jasné ani to, jestli jde o kosti muže, či ženy.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Rozvědka: V Sýrii byl zabit vysoký člen Islámského státu

V Sýrii byl při náletu zabit vysoký člen teroristické organizace Islámský stát (IS) Muataz Númán Džubúrí. Oznámila to to dnes irácká tajná služba a potvrdil mluvčí irácké armády. Džubúrí byl v IS označován za "guvernéra Iráku" a odpovídal za zahraniční operace IS. Tato organizace ovládala sever Iráku a Sýrie od roku 2014, v Iráku byla poražena roku 2017, v Sýrii loni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy