Ve Venezuele přibývá úmrtí na malárii, vláda brání dovozu léků

ČTK ČTK
26. 11. 2017 15:12
Ve Venezuele se šíří malárie a roste počet úmrtí na tuto infekční nemoc. Malárie je při tom léčitelná takzvanými antimalariky. Ty ale nyní ve Venezuele nejsou k dostání, a proto tam na ni lidé umírají, podobně jako na další nemoci. Vláda z ideologických důvodů odmítá pomoc ze zahraničí.
Lékařka pomáhá lidem, kteří hledají léčbu malárie ve zdravotním středisku v San Felixu ve Venezuele.
Lékařka pomáhá lidem, kteří hledají léčbu malárie ve zdravotním středisku v San Felixu ve Venezuele. | Foto: Reuters

Caracas - Ve Venezuele se šíří malárie a roste počet úmrtí na tuto infekční nemoc. Země totiž trpí už přes rok akutním nedostatkem léků kvůli ekonomické krizi i kvůli tamní vládě, která z ideologických důvodů odmítá pomoc ze zahraničí. Oproti loňsku se počet nakažených malárií i zemřelých na tuto chorobu ve Venezuele více než zdvojnásobil. Nemoc se šíří i do sousední Kolumbie a Brazílie, kam už před autoritářským režimem ve Venezuele uprchlo na půl milionu lidí.

Na malárii zemřelo loni ve Venezuele 150 osob, což je dvakrát tolik co v roce předchozím. Podle listu El Nacional panují obavy, že by letos mohl počet úmrtí na malárii v této jihoamerické zemi dosáhnout 300 až 500.

Za loňský rok bylo podle ministerstva zdravotnictví ve Venezuele 240 613 nemocných malárií, což je o sto tisíc více než v roce 2015. Letošní údaje zatím ukazují na asi 63procentní nárůst oproti předchozímu roku, což by znamenalo, že koncem roku se počet nakažených vyšplhá na asi 400 000.

Malárie nemusí být smrtelná, pokud se včas léčí takzvanými antimalariky. Ty ale nyní ve Venezuele nejsou k dostání, a proto tam na ni lidé umírají, podobně jako na další nemoci. V posledním měsíci vzbudilo pozornost v médiích několik úmrtí lidí s transplantovanými orgány, kteří po letech přestali mít přístup k imunosupresivům, lékům zabraňujícím odmítnutí cizího orgánu.

Parazit malárie využívá jako přenašeče komára rodu Anopheles a jako hostitele člověka, v jehož těle se množí. Sáním lidské krve přijme komár mikroskopické částice parazita, které dále přenáší. Mezi příznaky malárie, které se objeví většinou po deseti až 15 dnech od nákazy, patří horečka, zimnice, bolest kloubů a pocení.

Na nedostatek léků upozorňují nevládní organizace ve Venezuele už více než rok. Vyzývají vládu, aby umožnila humanitární pomoc ze zahraničí. Ta to ale odmítá. K otevření humanitárního koridoru pro léky vyzval naposledy tento týden vládu znovu i venezuelský parlament, v němž má většinu opozice. Autoritářská vláda ale jeho legitimitu neuznává a letos v létě ustavila vlastní zákonodárný sbor.

 

Právě se děje

před 5 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy