Zemřel bývalý generální tajemník OSN Cuéllar. Organizace mu vděčí za zlepšení pověsti

ČTK ČTK
5. 3. 2020 8:45
Ve věku sto let ve středu zemřel někdejší peruánský diplomat a bývalý generální tajemník OSN Javier Pérez de Cuéllar. Ve čtvrtek o tom informovala agentura AFP.
Javier Pérez de Cuéllar
Javier Pérez de Cuéllar | Foto: www.un.org

"Můj otec skonal po náročném týdnu," řekl agentuře AFP Cuéllarův syn Francisco.

Cuéllar, který se narodil 19. ledna 1920, zastával post generálního tajemníka OSN po dvě funkční období v letech 1982 až 1991. V pořadí byl pátým generálním tajemníkem této nadnárodní organizace a podle mnohých OSN právě jemu vděčí za obnovení své pověsti, kterou po druhé světové válce poznamenalo zmrazení vztahů mezi Východem a Západem.

Jako nejvyšší zástupce OSN byl hlavním vyjednávačem mezi Británií a Argentinou po skončení falklandské války. Výrazně se angažoval ve snaze o udržení míru v oblasti Střední Ameriky a zprostředkoval jednání vedoucí k osamostatnění Namibie v roce 1990. Podílel se také na řešení problémů Západní Sahary a věnoval se i kyperské otázce. Za svůj největší neúspěch při odchodu z OSN Cuéllar označil nevyřešení problému Blízkého východu.

Cuéllar ve funkci šéfa OSN v roce 1984 navštívil někdejší Československo, kde mu mimo jiné Univerzita Karlova udělila čestný doktorát.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Pekhartův gól pomohl Legii Varšava k polskému titulu

Fotbalista Tomáš Pekhart získal s Legií Varšava polský titul. Český útočník vstřelil úvodní branku utkání 5. kola ligové nadstavby, ve kterém Legia doma porazila Cracovii Krakov 2:0 a má jistotu prvního místa. Pekhart se trefil poprvé od 7. června a celkově popáté v ročníku po zimním příchodu ze španělského druholigového Las Palmas.

V zápase, který byl po poločase na několik minut přerušen kvůli výtržnostem fanoušků, měl Pekhart další šanci na skórování těsně před koncem. Jeho střelu však soupeř před brankovou čárou zblokoval.

Varšavský tým má jistotu titulu, který získalo mužstvo z hlavního města po roční odmlce, dvě kola před koncem nadstavby. Ligu vyhrála Legia počtrnácté, čímž se vyrovnala nejúspěšnějším polským celkům Ruchu Chorzów a Górniku Zabrze.

před 52 minutami

Polské Slezsko pátrá po pumě, s níž její chovatel prchl do lesů

Slezské vojvodství na jihu Polska sleduje intenzivní pátrání po pumě a jejím chovateli. Muž se se šelmou dal v pátek na útěk do lesů před úředníky, kteří mu přišli zvíře odebrat na příkaz soudu.

Podle televizní stanice TVN24 chovatel, bývalý voják, koupil kotě pumy před několika lety v Česku a od té doby se o ně pečlivě staral. Nicméně pumy patří mezi nebezpečná zvířata, jejichž soukromý chov je v Polsku zakázán.

Muž byl několikrát odsouzen za ohrožování, až soudu nakonec došla trpělivost a nařídil zabavení kočkovité šelmy a její umístění do zoologické zahrady v Poznani. V pátek si pracovníci poznaňské zoo v doprovodu policistů přišli pro pumu k ilegálnímu chovateli do obce Ogrodzienieci, ležící asi 40 kilometrů severovýchodně od Katovic.

Chovatel se ale jejich snaze vzepřel - údajně je i ohrožoval nožem - a se šelmou "na vodítku" odkráčel do polí a lesů v okolí. Ředitelce zoologické zahrady Ewě Zgrabczyńské, která ho obvinila, že zvíře držel ve špatných podmínkách, podle médií vzkázal, že puma je "jeho dítě", které vychoval a nikdy se ho nevzdá.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Biker Cink získal čtvrtý domácí titul v cross country

Biker Ondřej Cink dokázal v Peci pod Sněžkou obhájit titul domácího šampiona v olympijské disciplíně cross country. Druhý byl při neúčasti Jaroslava Kulhavého, jenž spolu s Cinkem nepustil nikoho jiného na trůn již od roku 2013, Jan Škarnitzl. Bronz získal maratonský specialista Martin Stošek.

Devětadvacetiletý Cink potvrdil - stejně jako v předcházejícím závodě žen Jitka Čábelická - roli hlavního favorita. Celkem vyhrál republikový šampionát už počtvrté v kariéře. Oba úspěšní obhájci měli také před odložením olympijských her v Tokiu na příští rok nejblíže k tomu, aby reprezentovali pod pěti kruhy.

Dvojnásobný olympijský medailista a vítěz z her v Londýně 2012 Jaroslav Kulhavý dnes nestartoval. V pátek měl při tréninku nepříjemný pád a podstoupil i kontrolní rentgenové vyšetření v nemocnici.

Další zprávy