Ve věku 98 let zemřel americký politik Bob Dole. V boji o Bílý dům ho porazil Clinton

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 12. 2021 18:47
Ve věku 98 let zemřel v neděli ve Spojených státech bývalý senátor, vůdce republikánské většiny a neúspěšný kandidát na amerického prezidenta Bob Dole. O úmrtí republikána, který v politice strávil desítky let, na twitteru informovala nadace jeho manželky Elizabeth Doleové.
Bob Dole v roce 2019.
Bob Dole v roce 2019. | Foto: Reuters

"S těžkým srdcem oznamujeme, že senátor Robert Joseph Dole zemřel dnes brzy ráno ve spánku," uvedla nadace o Doleovi, kterému v únoru lékaři diagnostikovali rakovinu plic v pokročilém stadiu.

Rodák z Kansasu, který prošel boji druhé světové války, sloužil v letech 1969 až 1996 v americkém Senátu. Několikrát se pokoušel dosáhnout na ještě vyšší politické mety. O republikánskou nominaci na prezidenta se ucházel třikrát. Uspěl v roce 1996, v souboji o Bílý dům pak ale podlehl Billu Clintonovi.

Bob Dole a Bill Clinton v prezidentské debatě.
Bob Dole a Bill Clinton v prezidentské debatě. | Foto: Reuters

Už 20 let předtím měl k Bílému domu blízko, když kandidoval na viceprezidenta, a kryl tak záda Geraldu Fordovi. Voliči si ale v roce 1976 nakonec za prezidenta vybrali Fordova soupeře Jimmyho Cartera.

Agentura Reuters Doleův život označuje za klasické naplnění amerického snu, kdy to muž, který vyrůstal v chudobě velké hospodářské krize, dotáhl až do koridorů politické moci ve Washingtonu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Vláda schválila návrh na podání žaloby na neplatnost rozhodnutí Evropské komise, podle nějž má ČR vrátit zhruba miliardu za zemědělské dotace.

Vláda schválila návrh na podání žaloby na neplatnost rozhodnutí Evropské komise, podle nějž má ČR vrátit zhruba miliardu za zemědělské dotace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy