Ve věku 96 let zemřela bývalá americká první dáma Carterová. Trpěla demencí

ČTK ČTK
19. 11. 2023 22:36
Ve věku 96 let v neděli zemřela bývalá americká první dáma Rosalynn Carterová, manželka někdejšího prezidenta Jimmyho Cartera. Oznámilo to podle agentur Reuters a AP středisko Carter Center, které oba manželé založili. Po prezidentském mandátu svého manžela, kterého v roce 1980 porazil ve volbách Ronald Reagan, se Carterová zabývala především dobročinnými aktivitami v USA a ve světě.
Bývalý americký prezidentský pár Jimmy a Rosalynn Carterovi na snímku z roku 2011
Bývalý americký prezidentský pár Jimmy a Rosalynn Carterovi na snímku z roku 2011 | Foto: Reuters

Podle Carter Center bývalá první dáma trpěla v posledních letech demencí a její zdravotní stav se postupně zhoršoval. Od tohoto týdne byla ve svém domě v hospicové péči. V té je od února i její 99letý manžel.

Carterovi byli podle agentury Reuters nejdéle žijícím prezidentským párem. Manželi byli od roku 1946. "Rosalynn byla mým rovnocenným partnerem ve všem, co jsem dokázal," uvedl v nedělním prohlášení Jimmy Carter.

"Moudře mně radila a povzbuzovala mě, když jsem to potřeboval. Dokud byla Rosalynn na světě, vždy jsem věděl, že mě někdo miluje a podporuje," doplnil.

Biden v neděli Carterovi označil na neuvěřitelnou rodinu, která přinesla tolik důstojnosti do úřadu prezidenta.

Svého manžela Rosalynn doprovázela i za jeho jediného prezidentského mandátu v letech 1977 až 1981. Podle pamětníků měla během vlády svého muže nezvykle silnou pozici, díky které si vysloužila od zaměstnanců v Bílém domě přezdívku spoluprezident. Účastnila se zasedání kabinetu, vyjadřovala své názory k nejžhavějším tématům a zastupovala svého manžela na zahraničních cestách.

Po odchodu z Bílého domu se zabývala dobročinností, například usilovala o zlepšení dostupnosti bydlení či lepší péči o duševní zdraví. Její aktivity byly podle agentury Reuters korunovány udělením Nobelovy ceny za mír jejímu manželovi v roce 2002.

Za její snahy - především v oblasti duševního zdraví a práv žen - ji v neděli ocenila i nynější první dáma Jill Bidenová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy