"Byla laskavá a šlechetná", řekl Obama. Zemřela bývalá první dáma Nancy Reaganová

Reuters Reuters
Aktualizováno 6. 3. 2016 21:40
Ve věku 94 let zemřela Nancy Reaganová, manželka někdejšího prezidenta Ronalda Reagana. Bývalé první dámě v neděli ráno selhalo srdce, informovala Reaganova prezidentská knihovna. Reaganová je považována za jednu z nejvlivnějších „prvních dam“ v americké historii. Její manžel, který byl prezidentem od roku 1981 do roku 1989, zemřel v roce 2004.
Nancy Reaganová a Barack Obama, 2009.
Nancy Reaganová a Barack Obama, 2009. | Foto: Reuters

Nancy Reaganová, která zemřela v neděli ráno ve věku 94 let, je považována za jednu z nejvlivnějších „prvních dam“ v americké historii. Její manžel, který byl prezidentem od roku 1981 do roku 1989, zemřel v roce 2004.

Nancy byla herečkou, než se setkala s Ronaldem Reaganem, jehož si vzala v roce 1952. Reagan zemřel v roce 2004 po dlouhém boji s Alzheimerovou chorobou.

Soustrast pozůstalým vyjádřil jako jeden z prvních současný americký prezident Barack Obama s manželkou Michelle. Nancy Reaganová podle nich od základů změnila úlohu první dámy a stala se silnou podporovatelkou výzkumu léčby Alzheimerovy choroby.

Nancy Reaganová na snímku z roku 2005.
Nancy Reaganová na snímku z roku 2005. | Foto: ČTK

"Nancy Reaganová kdysi napsala, že nic nemůže připravit na život v Bílém domě," připomněli Obamovi ve společném prohlášení. "Měla samozřejmě pravdu. Ale my jsme měli náskok, protože jsem měli štěstí, že jsme mohli těžit z jejího hrdého příkladu a jejich laskavých a šlechetných rad."

Teď už je se svým Ronniem

Smutek nad smrtí Nancy Reaganové vyjádřil také bývalý prezident George Bush mladší s manželkou, jeho rodiče George a Barbara Bushovi a někdejší prezident Jimmy Carter.

Bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger ji označil za svoji hrdinku. "Vykonávala funkci první dámy s neuvěřitelnou silou, na úrovni a s grácií a nechala ve světě svůj otisk. Teď už je se svým Ronniem, ale těm z nás, které tady zanechala, bude nesmírně chybět," dodal Schwarzenegger.

"Nancy Reaganová, manželka skutečně velkého prezidenta, byla úžasná žena. Bude nám chybět!" napsal republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump. Jeho konkurent Ted Cruz dodal, že na Reaganovou se bude vzpomínat díky její hluboké vášni pro národ a lásce k manželovi.

Nancy Reaganová byla známá jako velká ochránkyně svého manžela, a to jak v politickém, tak v osobním životě. Média často citovala její prohlášení v oficiálním životopise, kde uvedla "můj skutečný život začal, až když jsem se vdala za svého manžela".

Reaganová byla rovněž manželovou politickou partnerkou a poradkyní. Jejím mediálně nejznámějším projektem ve funkci první dámy byla protidrogová kampaň "Just Say No", této oblasti se věnovala i po skončení funkčního období. Později také podporovala výzkum léčby Alzheimerovy choroby.

Reaganová se narodila jako Anne Frances Robbinsová, její rodiče se však brzy rozešli a matka se vdala za Loyala Davise, který ji adoptoval. Jako herečka pak přijala umělecké jméno Nancy Davisová. V letech 1949 až 1956 natočila 11 filmů.

Měla se svým manželem dvě děti, starší dceru Patricii Ann a syna Ronalda Prescotta. Reagan měl z prvního manželství s Jane Wymanovou ještě další dvě děti, Michaela a Maureene.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Pašinjan se prohlásil vítězem arménských voleb, počítá s většinou v parlamentu

Arménský premiér Nikol Pašinjan se prohlásil vítězem nedělních předčasných parlamentních voleb, ve kterých podle dílčích výsledků s velkým náskokem vede jeho strana Občanská smlouva. Její hlavní soupeř ve volbách, koalice Arménská aliance exprezidenta Roberta Kočarjana podle tiskových agentur zpochybnila důvěryhodnost těchto předběžných výsledků.

"Už víme, že jsme dosáhli přesvědčivého vítězství a že v parlamentu budeme mít přesvědčivou většinu, i když ještě nebyly sečteny všechny hlasy," prohlásil Pašinjan v projevu zveřejněném na facebooku. "Lid nám dal mandát, abychom nastolili diktaturu právního státu, a musíme jej hned uplatnit," uvedl podle agentury AFP. Vyzval své stoupence, aby dnes večer přišli do centra Jerevanu. "Lid dal naší straně Občanská smlouva mandát, aby spravovala zemi a mně osobně, abych ji řídil jako předseda vlády," dodal.

Pašinjanova strana vítězí ve volbách se ziskem 58 procent hlasů, zatímco Kočarjanovo uskupení získalo přibližně 19 procent hlasů, uvedl TASS s odvoláním na údaje ústřední volební komise po sečtení hlasů z téměř poloviny volebních místností. Ostatních strany a koalice podle těchto dílčích výsledků dosud zůstávají pod volebním prahem pro vstup do parlamentu. Účast ve volbách činila 49,4 procenta z 2,6 milionu oprávněných voličů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy