Ve Vatikánu bude souzeno pět lidí kvůli informacím o zneužití peněz

ČTK ČTK
21. 11. 2015 21:45
Skandál ohledně úniku materiálů poukazujících na údajnou zpronevěru církevních fondů pro chudé a nemocné bude řešen u soudu. Vatikánská prokuratura obžalovala v souvislosti s touto kauzou pět lidí, včetně dvou italských novinářů. Ti napsali, že papežská kurie pro potřeby svých členů zpronevěřila asi 400 milionů eur (10,8 miliardy Kč). Dalšími obžalovanými jsou členové zvláštní papežské reformní komise.
Vatikán - Ilustrační foto
Vatikán - Ilustrační foto | Foto: Reuters

Milán/Řím - Vatikánská prokuratura obžalovala pět lidí, včetně dvou italských novinářů, v souvislosti se skandálem, který se týká úniku informací o údajném zneužívání financí ve Vatikánu. Podle médií to oznámila tamní justice, která stanovila začátek procesu na nadcházející úterý.

Aféra propukla kvůli knihám dvou novinářů Gianluigiho Nuzziho a Emiliana Fittipaldiho, kteří napsali, že papežská kurie pro potřeby svých členů zpronevěřila asi 400 milionů eur (10,8 miliardy Kč). Oba přitom čerpali informace z dokumentů získaných z počítače hlavního auditora, který měl dohlížet na transparentnost hospodaření Vatikánu.

Kromě Nuzziho a Fittipaldiho jsou mezi obžalovanými dva členové zvláštní papežské reformní komise. Jde o španělského duchovního Lucia Ángela Valleja Balda a laickou členku komise Francescu Chaouquiovou, kteří se do počítače auditora údajně dostali a dokumenty předali novinářům.

Pátým, kdo v úterý také usedne na lavici obžalovaných, je Baldův tajemník Nicola Maio.

Balda, Chaouquiová a Maio budou čelit i obvinění ze založení zločinecké organizace.

Nuzzi se při vyšetřování odmítl dostavit do Vatikánu k výslechu. Fittipaldi sice přišel, ale nic neřekl s poukazem na italský zákon týkající se ochrany zdrojů. Nuzzi agentuře Reuters řekl, že se ještě poradí s právníky, zda má v úterý k soudu přijít. Právníci mu řekli, že mu hrozí čtyři až osm let vězení.

Jestliže vatikánská justice autory obou knih odsoudí, je otázka, zda Vatikán požádá Itálii o vydání novinářů k výkonu trestu a zda Itálie v takovém případě žádosti o extradici vyhoví.

 

Právě se děje

Další zprávy