Ve Vatikánu bude souzeno pět lidí kvůli informacím o zneužití peněz

ČTK ČTK
21. 11. 2015 21:45
Skandál ohledně úniku materiálů poukazujících na údajnou zpronevěru církevních fondů pro chudé a nemocné bude řešen u soudu. Vatikánská prokuratura obžalovala v souvislosti s touto kauzou pět lidí, včetně dvou italských novinářů. Ti napsali, že papežská kurie pro potřeby svých členů zpronevěřila asi 400 milionů eur (10,8 miliardy Kč). Dalšími obžalovanými jsou členové zvláštní papežské reformní komise.
Vatikán - Ilustrační foto
Vatikán - Ilustrační foto | Foto: Reuters

Milán/Řím - Vatikánská prokuratura obžalovala pět lidí, včetně dvou italských novinářů, v souvislosti se skandálem, který se týká úniku informací o údajném zneužívání financí ve Vatikánu. Podle médií to oznámila tamní justice, která stanovila začátek procesu na nadcházející úterý.

Aféra propukla kvůli knihám dvou novinářů Gianluigiho Nuzziho a Emiliana Fittipaldiho, kteří napsali, že papežská kurie pro potřeby svých členů zpronevěřila asi 400 milionů eur (10,8 miliardy Kč). Oba přitom čerpali informace z dokumentů získaných z počítače hlavního auditora, který měl dohlížet na transparentnost hospodaření Vatikánu.

Kromě Nuzziho a Fittipaldiho jsou mezi obžalovanými dva členové zvláštní papežské reformní komise. Jde o španělského duchovního Lucia Ángela Valleja Balda a laickou členku komise Francescu Chaouquiovou, kteří se do počítače auditora údajně dostali a dokumenty předali novinářům.

Pátým, kdo v úterý také usedne na lavici obžalovaných, je Baldův tajemník Nicola Maio.

Balda, Chaouquiová a Maio budou čelit i obvinění ze založení zločinecké organizace.

Nuzzi se při vyšetřování odmítl dostavit do Vatikánu k výslechu. Fittipaldi sice přišel, ale nic neřekl s poukazem na italský zákon týkající se ochrany zdrojů. Nuzzi agentuře Reuters řekl, že se ještě poradí s právníky, zda má v úterý k soudu přijít. Právníci mu řekli, že mu hrozí čtyři až osm let vězení.

Jestliže vatikánská justice autory obou knih odsoudí, je otázka, zda Vatikán požádá Itálii o vydání novinářů k výkonu trestu a zda Itálie v takovém případě žádosti o extradici vyhoví.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Zelení vyzvali ke spolupráci ve volbách menší subjekty nalevo od středu

Po odstoupení od plánu vytvořit se sociálními demokraty předvolební blok nalevo od politického spektra chtějí Zelení oslovit pro spolupráci v říjnových sněmovních volbách menší iniciativy a osobnosti veřejného života. Ve středu představili výzvu "Nečekejte, přidejte se" pro vznik projektu, který bude usilovat o demokratickou, sociální a ekologickou politiku.

"Směr, kterým se ČSSD vydala, není slučitelná se zelenou politikou," řekl novinářům k výsledkům víkendového sjezdu sociálních demokratů a ukončení jednání spolupředseda Zelených Michal Berg. Podle spolupředsedkyně Magdaleny Davis je třeba urychlit dialog s jinými subjekty i jednotlivci. "Jsme přesvědčeni, že výzva je aktuální a důležitá, nemůžeme si dovolit čekat, jak uspějí ve volbách další subjekty," uvedla.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

RRTV musí doplatit miliony korun odvolaným radním, potvrdil soud

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) musí svým šesti bývalým členům vyplatit celkem přes 14 milionů korun jako náhradu ušlé mzdy. Ve středu to pravomocně potvrdil soud, který zamítl odvolání vysílací rady. Přiznanou částku ještě výrazně navýší úroky z prodlení. Rada bude muset hradit i dalších zhruba 2,4 milionu, které muži vynaložili na soudní řízení.

Šestici radních odvolal v roce 2003 z funkce tehdejší premiér Vladimír Špidla, a to v souvislosti s arbitráží mezi Českem a Central European Media Enterprises (CME). Premiér Špidla tehdy vysílací radu odvolal, protože podle sněmovny opakovaně závažně neplnila své povinnosti a Česko kvůli tomu arbitráž prohrálo. Justice poté konstatovala, že Špidlovo rozhodnutí bylo nezákonné.

Bývalí radní Zdeněk Duspiva, Pavel Foltán, Petr Žantovský, Josef Musil, Jiří Novotný a Petr Štěpánek se žalobou domáhali toho, aby jim RRTV doplatila mzdu od jejich odvolání až do vypršení šestiletého funkčního období. Soudy nakonec každému z nich přiznaly přes dva miliony korun. Období, po které muži nemohli vykonávat svou činnost, totiž vyhodnotily jako překážku v práci. Nejvíce - 2,88 milionu korun - dostal Duspiva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy