Největší demonstrace od roku 1989? Na protest proti vládě ve Varšavě údajně dorazilo až 200 000 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 5. 2016 21:13
Přes 200 tisíc lidí zaplnilo centrum Varšavy při demonstraci proti politice konzervativní vlády strany Právo a spravedlnost (PiS), která podle organizátorů ohrožuje postavení Polska v EU. Akci uspořádala občanská iniciativa Výbor na obranu demokracie (KOD), podle níž kroky kabinetu vytlačují Polsko na okraj Evropy, přestože za minulé liberální vlády patřilo k tahounům evropské integrace. Oponenti vyčítají PiS vedené Jaroslawem Kaczyńským, že prosazuje bez přihlédnutí k názoru opozice opatření, která oslabují demokratické principy v zemi. Nejhlasitější kritiku vyvolaly změny fungování ústavního soudu a veřejnoprávních médií. Protest probíhá bez větších incidentů, informují polská média.
Foto: Reuters

Varšava - Přes 200 000 lidí zaplnilo v sobotu centrum Varšavy při demonstraci proti politice konzervativní vlády strany Právo a spravedlnost (PiS), která podle organizátorů ohrožuje postavení Polska v Evropské unii. Podle varšavské radnice dorazilo až 240 000 lidí, zatímco policie uvádí výrazně menší počet. Televize TVP hovořila o nejpočetnější demonstraci od pádu komunismu. Protest proběhl bez větších incidentů, informovala polská média.

Akci uspořádala občanská iniciativa Výbor na obranu demokracie (KOD), podle níž kroky kabinetu vytlačují Polsko na okraj Evropy, přestože za minulé liberální vlády patřilo k tahounům evropské integrace. "Jedno slovo musíme stále opakovat: dialog. Našim úkolem je všemi prostředky prosazovat kulturu dialogu," pronesl k demonstrantům předseda KOD Mateusz Kijowski, který použil slova pronesená dříve papežem Františkem.

Oponenti vyčítají PiS vedené Jaroslawem Kaczyńským, že prosazuje bez přihlédnutí k názoru opozice opatření, která oslabují demokratické principy v zemi. Nejhlasitější kritiku vyvolaly změny fungování ústavního soudu a veřejnoprávních médií, na jejichž fungování si vláda posílila vliv.

Stejně jako při předchozích protivládních protestech se rozcházejí údaje o počtu demonstrantů. Zatímco varšavská starostka Hanna Gronkiewiczová-Waltzová z opoziční Občanské platformy (PO) na twitteru hovořila o 200 000 lidí, její zástupce Jaroslaw Jóźwiak později tento údaj zvedl na 240 000. Veřejnoprávní televize TVP odhadla, že protestu se zúčastnilo přes 200 000 lidí, což vyhodnotila jako nejpočetnější demonstraci od pádu komunismu. Varšavská policie uvedla, že se na akci sešlo 45 000 lidí, avšak podle médií nezapočítala lidi, kteří se k pochodu přidali až po jeho začátku.

Účastníci protestu vyrazili na několikakilometrový pochod podél sídel úřadů v centru metropole a podle televizních záběrů zcela zaplnili dvě náměstí a přilehlé ulice.

Na demonstraci dorazili rovněž šéfové největších opozičních stran PO a Moderní."Bude to dlouhý pochod k volbám, k vítězství, nedovolíme Jaroslawu Kaczyńskému, aby nás oddělil od Evropy za železnou oponu," vyzval k mobilizaci proti PiS předseda PO Grzegorz Schetyna.

Protivládní demonstrace ve Varšavě, na kterou 7. května 2016 přišly desetitisíce lidí.
Protivládní demonstrace ve Varšavě, na kterou 7. května 2016 přišly desetitisíce lidí. | Foto: Reuters

Mezi lidmi se objevila řada karikatur vůdce PiS, kterého lidé zpodobnili třeba jako loutkoherce vodícího postavy premiérky Beaty Szydlové a prezidenta Andrzeje Dudy. Ti jsou sice nejvyššími ústavními činiteli, předseda strany disponující jen poslaneckým mandátem je však podle názoru velké části veřejnosti ovládá.

Sám Kaczyński, který dnes patrně vůbec poprvé odpovídal na dotazy čtenářů zpravodajských webů, označil demonstraci za výraz frustrace některých skupin lidí nad převahou jeho strany. Vláda podle něho nechce Polsko vzdálit od EU, avšak na některé věci má odlišný názor než jádro unie.

Nedaleko místa opoziční demonstrace se sešli rovněž příznivci vlády. Těch bylo podle policie přibližně pět tisíc a k jejich kontaktu s opozičním pochodem nedošlo.

Vítězná strana Právo a spravedlnost a Jaroslaw Kaczynski nikdy nebyli mými favority, výsledek voleb mě zklamal, říká kněz Zbigniew Czendlik. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 4 minutami

Biden vybral nového velvyslance při EU, nominaci ještě projedná Senát

Americký prezident Joe Biden hodlá na post velvyslance při Evropské unii nominovat právníka a bývalého ambasadora USA v Rumunsku Marka Gitensteina. Bílý dům to oznámil v prohlášení společně s dalšími nominacemi. Jmenování Gitensteina je podobně jako obsazování čelných postů na ministerstvech podmíněno souhlasem amerického Senátu.

"Bude mi ctí, budu-li schválen, pomoci implementovat agendu přijatou na červnovém summitu USA a EU," uvedl následně ve vlastním komuniké kandidát na pozici velvyslance. "Je to robustní a komplexní agenda, která zahrnuje spolupráci s našimi partnery v EU ve snaze udávat kurz světové ekonomiky v 21. století, zajistit pravidla založená na našich sdílených demokratických hodnotách, a postavit se sdíleným výzvám od covidu-19 po klimatické změny," citoval z vyjádření zpravodajský web Axios.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Bělorusko označilo opoziční televizní kanál Belsat za extremistický, úřady zablokovaly jeho stránky i účty

Běloruský soud v úterý označil opoziční televizní kanál Belsat, který obsáhle informoval o demonstracích proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi po loňských volbách, za extremistický. Běloruské úřady podle agentury AP následně oznámily, že zablokovaly jeho webové stránky a všechny jeho účty na sociálních sítích v Bělorusku.

Rozhodnutí soudu ve městě Gomel se zakládalo na vyšetřování, které vedlo běloruské ministerstvo vnitra, sdělila mluvčí ministerstva Olga Čemodanovová. Proč byl obsah zpravodajství polského televizního kanálu zaměřeného na Bělorusko Belsat shledán extremistickým, není z vyjádření Čemodanovové jasné. Mluvčí pouze varovala, že za sdílení obsahu médií, která jsou považována za extremistická, hrozí pokuta či vězení v délce až 15 dnů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy