Ve válečných oblastech vyrůstá 250 milionů dětí. Nejvíc od druhé světové války, tvrdí UNICEF

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 7. 2016 12:06
Jen loni se v oblastech ozbrojených konfliktů narodilo 16 milionů dětí. Zpráva, která pracuje s daty za roky 2014 a 2015, uvádí, že kvůli konfliktům nebo přírodním katastrofám nemůže do školky nebo do školy chodit na 75 milionů dětí a mladistvých ve věku od tří do 18 let.
Foto: UNICEF

Berlín - V oblastech ozbrojených konfliktů ve světě nyní vyrůstá asi 250 milionů dětí, což je nejvíce od konce druhé světové války. Jen loni se jich v takových regionech narodilo 16 milionů.

Vyplývá to ze zprávy Dětského fondu OSN (UNICEF), kterou v úterý v Berlíně představili zástupci organizace a německý ministr pro hospodářskou spolupráci a rozvoj Gerd Müller.

"Viděl jsem prchající rodiny, jež musely učinit nesmírně složité rozhodnutí, které ze svých dětí opustí a které ponesou dál," řekl dnes šéf programu UNICEF na ochranu dětí Cornelius Williams. Podle něho je nutné, aby se mezinárodní společenství mnohem více angažovalo v pomoci dětem postiženým konflikty.

Ve výčtu problémů, kterým nyní musí svět čelit, zmínil Williams mimo jiné syrský konflikt, za jehož dobu muselo svůj domov opustit již 3,7 milionu dětí. "Jejich život obklopuje násilí, strach, vysídlení - věci, které by děti neměly vidět ani slyšet," poznamenal Williams, podle něhož nyní děti tvoří kolem poloviny všech osob, které kvůli bojům opouští své domovy.

Špatné vzdělání i psychika

Zpráva, která pracuje s daty za roky 2014 a 2015, uvádí, že kvůli konfliktům nebo přírodním katastrofám nemůže do školky nebo do školy chodit na 75 milionů dětí a mladistvých ve věku od tří do 18 let. Každý den se přitom terčem ozbrojeného útoku stanou v průměru čtyři školy nebo nemocnice.

V roce 2014 zaznamenal jen Afghánistán 164 útoků na školy, Irák dalších 67. V Nigérii militantní islamisté z organizace Boko Haram od počátku povstání v roce 2009 zničili nebo poškodili na 1200 škol a zabili asi 600 učitelů.

Násilnosti nemají vliv pouze na vzdělání dětí, ale také na jejich psychiku. UNICEF odhaduje, že asi 20 procentům dětí, které jsou postiženy konflikty na Blízkém východě, hrozí, že se u nich rozvinou až středně těžké psychické problémy. Třem až čtyřem procentům těchto dětí hrozí vážné psychické problémy, pokud se jim nedostane pomoci.

 

Právě se děje

Další zprávy