Ústavní krize v USA? Ve válce demokratů s Trumpem sílí výzvy k odvolání

Daniel Anýž Daniel Anýž
9. 5. 2019 19:34
Spor mezi Bílým domem a opozičními demokraty o zprávu vyšetřovatele Roberta Muellera, který zkoumal ruský vliv na prezidentské volby v USA v roce 2016, dál eskaluje. Demokraté se domáhají zveřejnění úplného, necenzurovaného textu zprávy a mluví o ústavní krizi. Začínají dokonce hrozit spuštěním procesu odvolání prezidenta Donalda Trumpa z funkce.
Donald Trump během mítinku na Floridě.
Donald Trump během mítinku na Floridě. | Foto: Reuters

Bílý dům ale vidí situaci jinak. Podle něj se demokraté prostě nedokázali smířit s tím, že Muellerovo vyšetřování neprokázalo žádnou aktivní spolupráci mezi Trumpovou prezidentskou kampaní a Ruskem.

Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová tvrdí, že demokraté ve svých politických útocích na prezidenta "nadbíhají radikální levici". Sandersová tím upozornila na fakt, že válka mezi Donaldem Trumpem a demokraty eskaluje v době, kdy obě strany už hledí k prezidentským volbám v roce 2020. Prezident věří, že nekompromisní postoj proti požadavkům demokratů aktivuje jeho voličskou základnu.

Demokratičtí politici mezitím cítí intenzivnější tlak svých voličů, aby prezidenta hnali k zodpovědnosti. Vedení demokratů v Kongresu se tomu zatím brání, ale mezi voliči sílí hlasy po impeachmentu, odvolání prezidenta z funkce. 

K zatím poslednímu vyhrocení situace došlo ve středu. Trump nejdříve oznámil, že uplatní své exekutivní pravomoci a demokratům v Kongresu neposkytne kompletní Muellerovu zprávu.

Legislativní výbor Sněmovny reprezentantů, kde mají stejně jako v celé sněmovně většinu demokraté, následně obvinil Trumpova ministra spravedlnosti Williama Barra z "pohrdání Kongresem". 

Pokud Barr demokratům nevyhoví a nedá jim celou Muellerovu zprávu, mohou ho demokraté zažalovat. Podle amerických médií by vše pravděpodobně vyústilo v soudní bitvu a celá věc by se postupně mohla dostat až před Nejvyšší soud USA.

Ministr pohrdající Kongresem

"Už dlouho mluvíme o tom, že se blížíme k ústavní krizi. A nyní jsme v ústavní krizi," uvedl demokratický předseda legislativního výboru Jerry Nadler. Podle něj přitom nejde jen o přístup k úplnému textu Muellerovy zprávy.

"Náš boj je obranou práv Kongresu coby nezávislé větve (amerického politického systému), aby mohl kontrolovat prezidenta, jakéhokoli prezidenta," odkázal Nadler na fakt, že Trump a demokraté v Kongresu spolu válčí i na dalších frontách.

V případě Muellerovy zprávy jde hlavně o to, že ministr Barr v ní začernil místa. Dohromady jde asi o 10 procent celého obsahu, která podle něho nemohou být zveřejněna například z důvodu ochrany soukromí zmiňovaných osob nebo také proto, že by to ohrozilo práci vyšetřovatelů z FBI a tajných služeb.

Podle demokratů ministr Barr navíc tendenčně zkreslil druhý z hlavních cílů Muellerova vyšetřování, které se soustředilo i na to, zda Donald Trump už jako prezident nemařil vyšetřování celé ruské kauzy.

Barr ve svém výkladu konstatoval, že toto podezření se nepotvrdilo a není důvod vznést obvinění. Sám vyšetřovatel Mueller ovšem ve své zprávě říká, že prezidenta z tohoto podezření "nelze očistit".

Mueller ve zprávě uvedl, že "prezidentova snaha ovlivnit vyšetřování byla většinou neúspěšná, ale to bylo z velké části proto, že lidé v okolí prezidenta odmítli splnit jeho příkazy".

Pro demokraty nic nekončí

Demokraté v Kongresu chtějí ve vyšetřování pokračovat. Chtějí si předvolat Trumpovy spolupracovníky, které Mueller ve zprávě zmiňuje, a chtějí, aby do Kongresu přišel vypovídat i sám vyšetřovatel Mueller.

Trump dal ale demokratům jasně na srozuměnou, že všechny tyto požadavky hodlá blokovat. Členům svého týmu může svědectví zakázat exekutivním výnosem. Včetně bývalého poradce Dona McGhana, o jehož výpověď mají demokraté prioritní zájem.

Na Muellera Trump takovou páku nemá, ale podle amerických médií je nepravděpodobné, že vyšetřovatel by šel do Kongresu proti Trumpově vůli. A v neděli prezident na Twitteru uvedl, že není žádný důvod, aby Mueller svědčil.

Další plápolající bitvou mezi demokraty a Trumpem je snaha demokratů o získání prezidentových daňových přiznání. Trump je první prezident za posledních třicet let, který je odmítl zveřejnit.

Demokraté v Kongresu si vyžádali Trumpova daňová přiznání za minulých šest let. Ministerstvo financí to ale na začátku roku odmítlo, podle ministerstva k tomu není žádný "legitimní zákonný důvod", protože žádný zákon prezidentovi takovou povinnost nenařizuje.

Trumpův oblíbený sport? Neplatit daně

Je zřejmé, že demokraté nyní napadnou ministerstvo u soudu a celý spor může opět vyústit v další dlouhou soudní bitvu. Demokraté se čerstvě odvolávají na zjištění listu New York Times, který v úterý napsal, že v letech 1984 až 1995 Trump podle dostupných daňových podkladů ve svém podnikání vykázal ztrátu ve výši jedné miliardy dolarů.

"Zdá se, že Trump byl nejhorším byznysmenem na světě," komentoval zjištění demokratický kongresman Bill Pascrell. "Celá jeho kampaň byla lež. Známe další čas pravdy, ale potřebujeme vědět mnohem více," řekl kongresman k faktu, že ve své předvolební kampani se Trump voličům nabízel jako mimořádně úspěšný podnikatel.

Trump na svém Twitteru označil článek New York Times za útok ze strany lživých médií. Vysvětlil, že jen plně využíval možnost legálních odpisů a že mezi realitními makléři šlo o "sport".

Mnozí demokratičtí politici a jejich voliči to ale tak neberou. Zatvrzelý prezidentův odpor proti všem demokratickým požadavkům zvyšuje uvnitř demokratické základny tlak, aby jejich zástupci v Kongresu vyvolali impeachment, proces odvolání prezidenta.

To impeach or not to impeach?

Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová se tyto hlasy snaží tlumit, podle jejího názoru by to šance demokratů do voleb 2020 oslabovalo. Většina veřejnosti, na rozdíl od samotných demokratických voličů, by si impeachment nepřála.

Podle New York Times ale v Kongresu mezi demokraty přibývá hlasů, že je potřeba vyslyšet jejich voličskou základnu. "Mezi našimi voliči narůstá frustrace, že je potřeba s tím něco udělat," uvedla například kongresmanka Jackie Speierová, která je jinak spojenkyní předsedkyně Pelosiové.

Téma impeachmentu se pak stává i jednou z dělicích čar mezi demokratickými kandidáty na prezidenta. Podle Joea Bidena, který nyní vede pole demokratických kandidátů, by mělo jít až o krajní možnost.

Naopak senátorka Elizabeth Warrenová propaguje, aby demokraté impeachment okamžitě zahájili. "Mueller předložil Kongresu důkazy na stříbrném podnose. A Kongres je teď jediný, kdo může zabránit, aby prezident vyvázl bez trestu," prohlašuje Warrenová.

Trump o zprávě o údajném ruském vměšování: Takže je to úplné očištění. Žádná tajná dohoda

Trump o zprávě o údajném ruském vměšování: Takže je to úplné očištění. Žádná tajná dohoda | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy