Ve Švýcarsku vykolejil vlak, vagón se sesunul ze srázu

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 8. 2014 20:42
Při nehodě ve východošvýcarském kantonu Graubünden se zranilo jedenáct lidí. Pravděpodobnou příčinou neštěstí byl sesuv půdy.
Policie a záchranáři pomáhají pasažérům vykolejeného švýcarského vlaku.
Policie a záchranáři pomáhají pasažérům vykolejeného švýcarského vlaku. | Foto: Reuters

Bern - Ve švýcarských Alpách ve středu vykolejil osobní vlak. Jeden z vagonů se z trati sesunul po příkrém srázu a zůstal viset mezi stromy.

Místní policie informovala, že se při nehodě zranilo jedenáct lidí. Pět pasažérů je ve vážném stavu a z místa nehody už je do nemocnice přepravily vrtulníky.

Celkem ve vlaku cestovalo 140 pasažérů. Přímo ve vagonu, který se zřítil, bylo prý pět až deset lidí.

Za nehodu může nejspíš sesuv půdy

Vlak vykolejil nedaleko městečka Tiefencastel ve východošvýcarském kantonu Graubünden. Trasa je pro svou malebnost oblíbená také u turistů. Mezi jedenácti zraněnými jsou proto kromě Švýcarů také dva Japonci a jeden Australan.

Pravděpodobnou příčinou neštěstí byl sesuv půdy, který způsobily vydatné deště v noci na středu.

Sesuv půdy údajně dráhu přehradil jen kousek od konce tunelu. Strojvedoucí tak podle předběžných informací nemohli na překážku včas zareagovat. Nehoda přerušila provoz na trati mezi Churem a Svatým Mořicem. Podle provozovatele dráhy bude uzavírka trvat nejméně dva dny.

Na místo neštěstí zatím vyrazila asi stovka záchranářů, zraněné transportovaly čtyři vrtulníky, na místě jsou údajně také profesionální potápěči.

V údolí řeky Albula se totiž nachází přehradní nádrž a jeden ze tří vykolejených vagonů by se do ní mohl zřítit. Přístup na místo nehody je podle policie velmi komplikovaný, na místo nehody nevede kromě železnice žádná jiná komunikace.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 49 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun.  Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
Další zprávy