Ve Švýcarsku roste problém s radikály. Mladá žena napadla lidi v nákupním centru

Martin Novák Martin Novák
26. 11. 2020 6:25
V pondělí ve dvě hodiny odpoledne ukradla osmadvacetiletá žena v obchodním domě v centru švýcarského Lugana nůž. Aniž by z něj sundala cenovku, vrhla se na dvě kolemjdoucí ženy. Jednu bodla do krku, druhou škrtila. Podle svědků křičela, že patří k Islámskému státu. Jde pravděpodobně o druhý podobný útok během čtvrt roku.
Švýcarská policejní hlídka.
Švýcarská policejní hlídka. | Foto: Reuters

Ženu v obchodním centru nakonec přemohla skupina zákazníků, která ji držela, než dorazila policie. Vyšetřování potvrdilo, že jde o islamisticky motivovaný útok.

Svědci uvedli, že slyšeli křik a rány a viděli těla dvou žen v kaluži krve. Útok se odehrál v centru Lugana na Danteho náměstí. Ve Švýcarsku jsou i přes určitá opatření přijatá kvůli koronaviru obchody otevřeny.

Kontrarozvědka ženu, jejíž jméno média podle švýcarských zákonů nesmějí zveřejnit, vedla jako zradikalizovanou už od roku 2017. Agentura SDA napsala, že se narodila ve Švýcarsku a v dospělosti konvertovala k islámu. Podle agentury Reuters se neúspěšně pokusila sejít s radikálem, s nímž se seznámila na internetu. Turecké úřady ji však na hranici se Sýrií zadržely a vrátily do Švýcarska.

"Není obvyklé, že útočí ženy džihádistky, ale není to ani výjimka. Hamás nebo Islámský džihád použily v minulosti v Izraeli sebevražedné atentátnice. Dalším příkladem jsou Čečenky, které se účastnily útoků v moskevském metru nebo v tamním divadle Dubrovka v roce 2002," řekl pro Aktuálně.cz Marek Čejka, autor knihy Korán, meč a volební urna: Zdroje a podoby islamismu.

"Někteří radikálové interpretují takzvaný obranný džihád tak, že do něj mohou být zapojeny i ženy, že je to legitimní," dodal.

Nebezpečný emír z Winterthuru

Švýcarská policie nyní zjišťuje, zda teroristka jednala sama jako takzvaná osamělá vlčice, nebo je napojená na nějakou skupinu. Vyšetřování nedávné střelby ve Vídni, kde 2. listopadu zemřeli rukou teroristy čtyři lidé, ukázalo, že vrah se před činem setkal s několika Švýcary. Ti patřili do buňky, kterou vedl samozvaný emír z Winterthuru. Muž odsouzený v září ke čtyřem a půl roku do vězení za verbování lidí pro teroristickou organizaci Islámský stát.

Ve Švýcarsku jde přitom o druhý podobný čin během čtvrt roku. V polovině září ubodal útočník u nádraží ve městě Morges devětadvacetiletého Portugalce. Policie ho chytila druhý den s nožem a výtiskem Koránu. I o něm věděla už tři roky jako o člověku, který šíří džihádistickou propagandu.

"Ještě před několika týdny to vypadalo, že nemáme jiné starosti než koronavirus. Ale krvavý čin v Luganu vrátil znovu pozornost k islamistickému terorismu," napsal švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung.

Švýcarská Federální bezpečnostní služba (FBS) uvádí, že zhruba čtvrtina tamních sledovaných radikálů, kteří se hlásí k Islámskému státu a podobným skupinám, konvertovala k islámu v dospělosti. Stejně jako žena, která útočila v Luganu. FBS také loni uvedla, že třetina islamistů má za sebou kriminální minulost a že nebezpečnou půdou pro radikalizaci jsou zejména věznice.

Vězení je spojuje

Francouzské ministerstvo vnitra odhaduje, že z Francouzů, kteří odešli do Sýrie nebo Iráku k islamistům, je čtvrtina konvertitů. Mezi Němci je jich zase pětina. Britská zpravodajská služba MI5 ve své studii uvedla, že mezi britskými džihádisty je počet konvertitů "překvapivě vysoký".

Často jde o lidi, kteří mají podobný profil. Problémové dětství, alkohol, násilí, drogy, kriminální delikty, konflikty s policií, vězení. Zloba ke svému okolí a zemi, v níž se jim nedaří a která - alespoň podle jejich názoru - jimi opovrhuje, vyjmenovávají odborníci. To pak vede k převzetí nenávistné ideologie a někdy i k násilným činům.

Teror ve Vídni: Jak útok radikála změní rakouskou metropoli?

Hosty vysílání jsou bývalý politik žijící ve Vídni Ondřej Liška a bezpečnostní analytik Otakar Foltýn. A ve druhé části americké prezidentské volby. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy