Ve Švýcarsku bude referendum o zákazu minaretů

mih
11. 7. 2008 20:00
Odpor k minaretům se objevil i v dalších zemích Evropy
Foto: Reuters

Ženeva – Ve Švýcarsku se uskuteční referendum o tom, zda v zemi má být zakázána výstavba minaretů. Hlasování vyvolala krajně pravicová Švýcarská lidová strana vedená Christophem Blocherem, známá svým odporem k přistěhovalcům.

Během loňské předvolební kampaně například lidovci lákali voliče billboardy, na nichž se na pozadí švýcarské vlajky bílá ovce snaží vykopnout černou ovci.

Straně se podařilo nasbírat 100 tisíc podpisů nutných k vypsání hlasování. Datum konání referenda o zákazu mešit zatím nebylo stanoveno.

Čtěte podrobnosti: Ve Švýcarsku vyhráli populisté. Posílí ale jen papírově

Muslimové: Jde o útok na svobodu vyznání

Lidovci uvedli, že chtějí výstavbu minaretů zakázat, protože jsou "symbolem politicko-náboženského imperialismu“.

Christoph Blocher, vůdce lidové strany
Christoph Blocher, vůdce lidové strany | Foto: Reuters

“Je to podobné jako závoje. Mešity jsou symbolem toho, že se cizinci neintegrují. Doufáme, že tato iniciativa dá jasný signál, že chceme zastavit islamizaci Švýcarska,” citoval britský deník The Times představitele lidové strany Dominique Baettiga.
Zástupci muslimských organizací označili snahy lidovců za útok na svobodu vyznání.

Zákaz výstavby minaretů by mohl být v rozporu se švýcarskou ústavou. Ta zaručuje svobodu vyznání.

Minarety jsou obvykle stavěny vedle mešit a slouží ke svolávání věřících na modlitbu. Prozatím stojí ve Švýcarsku pouze dva minarety.

Ve 7,5 milionovém Švýcarsku žije více než 310 tisíc muslimů.

Většina vládních představitelů se od referenda distancovala. Ministryně zahraničí Micheline Calmy-Reyová varovala, že nařízení by představovalo bezpečnostní riziko pro Švýcarsko, kterému by hrozily útoky islámských radikálů.

Odpor na vzestupu i v dalších zemích

Referenda jsou ve Švýcarsku běžnou součástí tamního unikátního politického systému přímé demokracie. Za rok se koná i několik desítek celostátních hlasování.

Nedávno se například Švýcaři rozhodovali, zda cizincům ztíží možnosti získání švýcarského občanství. Návrh lidovců nakonec lidé odmítli.

Čtěte podrobnosti: Švýcaři řekli NE zpřísnění podmínek pro zisk občanství

Doudou Diène, zvláštní zpravodaj OSN pro rasismus, podle deníku The Times prohlásil, že v posledním roce došlo ve Švýcarsku “k velmi rychlému nárůstu rasismu a xenofobie”.

Odpor proti mešitám a minaretům se šíří i v dalších evropských státech. Problémy při jejich stavbě zaznamenali například ve Švédsku, Francii, Rakousku, Řecku, Německu či ve Slovinsku.

V Kolíně nad Rýnem chtěla tamní muslimská komunita rozšířit mešitu o dva minarety. Následovala vlna odporu, ke které se připojil i kolínský arcibiskup, uvádí britský deník.

Česká xenofobie

V Česku v současné době stojí dvě mešity - v Praze a v Brně - a jedna modlitebna v Teplicích. Minaret je však v Česku jen jeden, a to v Lednici, který slouží jen turistům.

Také česká muslimská komunita se setkala s odporem proti stavbě mešit a modliteben. Podle informací Islámského centra v Praze proti jejich výstavbě v posledních letech protestovali lidé v Teplicích, v Brně a v Orlové na Ostravsku.

"V každé evropské zemi je skupina lidi, která se programově snaží o očerňování islámu a muslimů, a to i za cenu nepravdivých informací a manipulací. Rovněž nekterá média informují velmi zjednodušeně a vydávají za islámské takové jevy, které s ním nemají nic společného," říká ředitel Islámského centra v Praze Vladimír Sáňka, který dodává, že v Česku dochází například k případům, kdy ženy nedostanou práci, protože nosí šátek.

 

Právě se děje

Další zprávy