Ve světě otročí 30 milionů lidí, nejvíce v Indii

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
17. 10. 2013 14:28
Skoro 14 milionů otroků žije v Indii. V Mauritánii tvoří 4 procenta obyvatelstva
Foto: Reuters

Praha - Otrokářství není přežitek. Australská lidskoprávní organizace Walk Free Foundation (WFF) pátrala po otrockých praktikách ve 162 zemích světa.

A podle jejího zjištění, shrnutého ve zprávě Global Slavery Index 2013, žije ve světě téměř 30 milionů novodobých otroků.

Bezkonkurenčně nejvíce - bezmála 14 milionů - jich je v Indii. Za smutným prvenstvím země stojí hlavně vykořisťování občanů přímo v zemi, zejména skrze dluhy a nucené práce.

Foto: Reuters

V přepočtu na obyvatele je na tom ale nejhůře západoafrický stát Mauritánie. Z 3,8 milionu lidí tam otročí odhadem 140 000 až 160 000 lidí, tedy okolo 4 procent obyvatelstva.

Otroctví a podobné praktiky

WFF do moderního otroctví zahrnuje i nucená manželství, dlužní otroctví, prodej a vykořisťování dětí, obchod s lidmi či nucenou práci.

Index zohledňuje zejména proporční výsledky, tedy kolik procent obyvatelstva žije v otrockých podmínkách. Za Mauritánii se tak na druhé místo zařadilo Haiti.

Foto: Aktuálně.cz

Chudá země sužovaná přírodními katastrofami a vnitřními problémy se potýká i s dětskou prací, vysokým počtem dětských sňatků a obchodem s lidmi. Z 10,2 milionu obyvatel zde otročí 200 až 220 tisíc lidí.

Na třetím místě je procentuálně i početně Pákistán. Následují Indie, Nepál, Moldavsko, Benin, Pobřeží slonoviny, Gambie a Gabon.

72 % pro Asii, necelá 2 % pro Evropu

Co do počtu otroků jich po Indii nejvíce žije v Číně, skoro 3 miliony, a v Pákistánu, přes 2,1 milionu.

V Nigérii, Etiopii, Rusku, Thajsku, Kongu, Barmě a Bangladéši se odhadovaný počet otroků vyšplhal už "jen" do řádů statisíců.

Počet otroků v zemi:

1.Indie - 13,956,010
2.Čína - 2,949,243
3.Pákistán - 2,127,132
4.Nigérie - 701,032
5.Etiopie - 651,110
6.Rusko - 516,217
7.Thajsko - 472,811
8.DR Kongo - 462,327
9.Barma - 384,037
10.Bangladéš - 343,192

Dohromady zmíněná desítka zemí čítá 76 procent z odhadovaného množství 29,8 milionu otroků v moderním světě.

Organizace nicméně upozorňuje, že pracovala pouze s daty o 162 zemích světa. Tyto země ale zahrnují téměř všechny ze 7 miliard lidí na planetě, jejímž nejkritičtějším regionem je v tomto ohledu bezpochyby Asie. Žije tam přes 72 % všech novodobých otroků.

V subsaharské Africe jich je 16,36 %, v Severní a Jižní Americe dohromady 3,78 %. Nad hranici tří procent (3,36 %) se dostal také region Ruska a Eurasie. Na Blízkém východě a v severní Africe žije dohromady 2,54 % novodobých otroků. Nejméně jich je v Evropě, pouze 1,82 %.

Zpráva pracuje s definicí, která otroctví popisuje jako "vlastnictví a kontrolu nad osobou takovým způsobem, který tu osobu významně zbavuje osobní svobody, s úmyslem danou osobu vykořisťovat skrze její využití, řízení, zisk, přesun nebo likvidaci. Obvykle je toho dosaženo násilím nebo hrozbou násilím, podvodem a/nebo donucením".

Dítětem otroka

WFF upozorňuje, že v některých oblastech se lidé do otroctví přímo narodí, jedná se zejména o západní Afriku a jižní Asii. V ostatních případech mohou být oběťmi únosu, vykořisťování, nucených manželství, neplacené práce na rybářských lodích apod.

Někteří z moderních otroků skočí do léčky, ze které není úniku. Nechávají se zlákat příslibem práce či vzdělání. Kromě toho otroctví může zahrnovat i dětské vojáky.

Při určování pořadí zemí podle procenta populace, které otročí, index reflektuje tři hlavní faktory: odhadované rozšíření moderního otroctví v populaci (95 %), sňatky dětí (2,5 %) a obchod s lidmi (2,5 %).

Autoři zprávy doufají, že jejich práce pomůže vládám v boji s otroctvím, které nazývají "skrytým zločinem". "Hodně vlád neuslyší rádo, co jim musíme říct," cituje server BBC s odkazem na agenturu AFP generálního ředitele organizace Walk Free Foundation Nicka Grona.

Odhad WFF čítající téměř 30 milionů novodobých otroků je vyšší než jiné existující odhady. Podle Mezinárodní organizace práce žije na světě "pouze" necelých 21 milionů obětí nucené práce.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy