Ve Švédsku a Finsku teploty atakovaly třicítky, zbytek Evropy se postupně ochlazuje

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 7. 2019 18:59
Po čtvrtku, kdy teplota v Německu dosáhla rekordních 42,6 stupně Celsia, se v pátek mírně ochladilo, i tak ale teplota třetí den v řadě překonala čtyřicetistupňovou hranici. V Británii naměřili 38,7 stupně, a pokud údaj meteorologové potvrdí, bude to absolutní teplotní rekord. Výrazně chladněji proti čtvrtku je ve Francii, ale také v Belgii či Nizozemsku.
Vedro v Londýně.
Vedro v Londýně. | Foto: Reuters

Světová meteorologická organizace (WMO), která pracuje pod záštitou OSN, je znepokojena čtvrtečním horkem, které v evropských zemích překonalo dosavadní teplotní rekordy ne o desetiny, ale rovnou o několik stupňů. Mluvčí WMO Clare Nullisová to označila za naprosto neuvěřitelné.

Organizace se nyní obává dopadů vedra na Grónsko, kam horký vzduch proudí, neboť stav ledové pokrývky by se mohl přiblížit historickému minimu z roku 2012, případně ho překonat.

Po rekordu, který byl naměřen v Lingenu na severozápadě Německa, nabídla DWD na Twitteru alternativu ke stupňování přídavného jména horký - po druhém stupni horčejší by jako třetí stupeň mělo následovat Německo. DWD pak v pátek potvrdila platnost německého teplotního rekordu a dodala, že čtvrtek se zapsal do meteorologické historie.

Teplotní statistiky se ale v Německu měnily i v pátek. V Tönisvorstu nedaleko nizozemské hranice naměřili 40,4 stupně, a čtyřicetistupňová hranice tak byla v Německu pokořena poprvé v dějinách měření třetí den v řadě.

Vysoké teploty panovaly především na západě Německa, kde už po osmé hodině ranní bylo 28 stupňů. Teplota naměřená v Tönisvorstu sice čtvrteční absolutní rekord pro Německo nepřekonala, je ale rekordní teplotou pro spolkovou zemi Severní Porýní-Vestfálsko. O víkendu by se mělo na celém území Německa ochladit a na jihozápadě hrozí bouřky.

V Británii naměřili rekordní teplotu

Britský meteorologický úřad uvedl, že měřicí stanice v univerzitní botanické zahradě v Cambridgi zaznamenala teplotu 38,7 stupně. Pokud se po kontrole tato hodnota potvrdí, šlo by o absolutní teplotní rekord pro Británii. Dosud bylo nejvyšší naměřenou teplotou 38,5 stupně ze srpna 2003. Ověřování údaje podle meteorologů potrvá několik dní.

Teplotní rekordy ve čtvrtek vedle Německa padly také ve Francii, Nizozemsku či Belgii. Belgičtí meteorologové v pátek vydali podle agentury AFP zpřesněné hodnocení s tím, že teplota ve vlámském Begijnendijku dosáhla 41,8 stupně Celsia, což je o 1,2 stupně více, než kolik ve čtvrtek původně udávali.

V Belgii si vedra vyžádala nejméně jednu oběť

Belgická policie podle AP uvedla, že čtvrteční vedra si přímo vyžádala nejméně jednoho mrtvého. Je jím 66letá žena, jejíž tělo bylo nalezeno nedaleko karavanu, který měla odstaven v blízkosti pláže u Middelkerke na břehu Severního moře. Vyšetřovatelé uvedli, že žena se očividně slunila a že její smrt je jasně spojena s mimořádným vedrem.

Paříž v pátek ochladil déšť, který obyvatelé podle DPA přivítali s jásotem. Ve francouzské metropoli bylo okolo třiceti stupňů a v sobotu bude dokonce jen něco málo přes 20 stupňů, což bude o polovinu méně, než kolik zde teploměr ukazoval ve čtvrtek.

Francii zasáhly požáry

Půda ve Francii je nicméně vysušená, což se projevilo na polních požárech. Hasiči oznámili, že požáry ve čtvrtek zničily zhruba 6500 hektarů polí a lesů. Většinu požárů se do pátku podařilo uhasit

Varování před horkem vydal švédský hydrometeorologický ústav SMHI, neboť na některých místech teploty překročily třicítku, což je pro tuto skandinávskou zemi nezvyklé. Třicítky v pátek panovaly podle SMHI nejen na jihu v Malmö či Göteborgu, ale také na severu v Jokkmokku.

Až ke třiceti stupňům vystoupala teplota také v sousedním Finsku, což finskou televizi YLE inspirovalo k reportáži o teplotách v bytech. Ve svém příspěvku YLE uvedla, že pokud v bytě teplota přesáhne 32 stupňů Celsia, mají nájemníci nárok na až dvacetiprocentní slevu činže. Riitta Kokkiová z asociace pronajímatelů k tomu ale poznamenala, že za svou třicetiletou praxi o takovém případu nikdy neslyšela.

Video: Míková: Počasí v Česku se bude brzy podobat severní Itálii. Jaký bude zbytek léta?

Za mého dětství se tropické dny objevovaly jen v některých letech, mladí lidé ale mají pocit, že horké počasí je normální, říká meteoroložka ČT. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 37 minutami

S USA nebudeme jednat na žádné úrovni, oznámil íránský duchovní vůdce

Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí řekl, že se rozhovory mezi Spojenými státy a Íránem neuskuteční na žádné diplomatické úrovni. Vyjádření mělo podle agentury AP vyvrátit spekulace o tom, že by se koncem měsíce na okraj Valného shromáždění OSN mohli zástupci Íránu a USA v New Yorku setkat. Spojené státy si podle Chameneího chtějí dokázat, že jejich kampaň "maximálního tlaku" vůči Íránu funguje, zatímco opak je prý pravdou.

"Proto všichni íránští činitelé, od prezidenta po ministra zahraničí a další oznámili, že se nebudou účastnit bilaterálních ani mnohostranných jednání (s USA)," uvedl íránský duchovní vůdce. Dosud se spekulovalo o tom, že by se americký prezident Donald Trump mohl v OSN setkat se svým íránským protějškem Hasanem Rúháním. Trump v pondělí naznačil, že se to nestane, zatímco mluvčí íránské diplomacie možnost setkání za současné situace zcela vyloučil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy