Ve Středomoří zachránili dalších 1650 migrantů z Afriky. Padesátka se pohřešuje, 10 utonulo

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 6. 2017 18:00
Od soboty bylo ve Středozemním moři z vratkých člunů převezeno do bezpečí dalších 1650 migrantů. Informovala o tom agentura APA s odvoláním na italskou pobřežní stráž. Nejméně deset lidí prchajících z Afriky do Evropy za lepším či bezpečnějším životem se ve vodách u libyjských břehů utopilo, asi padesátka z téhož plavidla se jich stále pohřešuje. Španělští záchranáři pak podle agentury AP zachránili 54 migrantů, včetně dvou dětí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Řím/Barcelona - Přes jeden a půl tisíce lidí bylo od soboty zachráněno z devíti nafukovacích člunů a třech lodí, uvedla dnes italská pobřežní stráž. Jedno plavidlo se 130 lidmi na palubě se u libyjských břehů převrátilo, zachránit se z něj podařilo osm desítek lidí, dalších 52 osob se stále pohřešuje.

Námořní záchranná služba ve Španělsku podle svého mluvčího v noci na dnešek ve Středozemních moři zachránila z pašerácké lodě 54 migrantů, z toho dvě děti a 13 žen. Podle Červeného kříže muselo být sedm migrantů převezeno do nemocnice.

Agentura APA rovněž informovala o údajném sobotním incidentu mezi libyjskou pobřežní stráží a jednou z humanitárních lodí. Libyjské námořnictvo, které obviňuje některé organizace ze spolupráce s pašeráky, podle APA nařídilo kapitánovi jedné z humanitárních lodí, aby se vzdálila od libyjských teritoriálních vod a nečekala na čluny s migranty. Na pokyn libyjské pobřežní stráže se pak asi 570 běženců muselo vrátit na pevninu.

Itálie se v posledních měsících potýká s masovým přílivem migrantů plujících zejména z Libye do Evropy. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) přišlo od počátku roku do Itálie zhruba 61 250 běženců, což znamená více než třicetiprocentní nárůst oproti stejnému období loňského roku.

Masový příliv migrantů z Afriky do Itálie nastal poté, co EU loni uzavřela dohodu s Tureckem. Díky ní se téměř zastavil proud lidí prchajících do Evropy přes Turecko a Řecko z Blízkého východu. V roce 2015 jich takto přišel do Evropy více než milion.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy