Ve Srebrenici pohřbili 71 nově identifikovaných obětí genocidy, přišly desetitisíce lidí

ČTK ČTK
11. 7. 2017 18:07
Sedmdesát jedna nově identifikovaných obětí masakru z roku 1995 v úterý pohřbili v bosenské Srebrenici. Mezi 71 muslimskými mrtvými bylo sedm dospívajících chlapců a jedna žena. U příležitosti 22. výročí masakru byli slavnostně pohřbeni na zvláštním hřbitově. Aktu se zúčastnily desítky tisíc lidí včetně pozůstalých. Tehdejší zločinné vraždění nepřežilo 8000 lidí, především mužů a chlapců muslimského vyznání.
Pohřeb nově identifikovaných obětí masakru.
Pohřeb nově identifikovaných obětí masakru. | Foto: Reuters

Srebrenica - Desítky tisíc lidí se v úterý v bosenské Srebrenici zúčastnily pohřbu desítek nově identifikovaných obětí masakru z roku 1995 v tomto městě. Ostatky 71 muslimských obětí, včetně sedmi dospívajících chlapců a jedné ženy, byly pohřbeny na zvláštním hřbitově u příležitosti 22. výročí zločinu, informovala agentura AP.

Mrtví byli uloženi vedle více než 6000 dalších obětí krveprolití, jež byly dříve objeveny v masových hrobech. Nejmladší nově identifikované oběti bylo 15, nejstarší 72.

Jednou z pozůstalých, kteří se zúčastnili obřadu, byla 22letá Adela Efendicová. Přišla do Srebrenice, aby pohřbila pozůstatky svého otce Senaida. "Bylo mi 20 dnů, když ho zabili. Nemám slov, která by vysvětlila, jaký je to pocit pohřbít otce, kterého jsem nikdy nepotkala," řekla Efendicová.

Vraždění ve Srebrenici, které celkově nepřežilo asi 8000 mužů a chlapců a které Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) označil za genocidu, se událo během války provázející rozpad tehdejší Jugoslávie.

Občanská válka v jedné ze součástí federace - Bosně a Hercegovině - byla v letech 1992 až 1995 nejkrvavější kapitolou tohoto procesu. Během více než tří let si vyžádala na 100 000 mrtvých a statisíce lidí musely opustit své domovy.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy