Ve Srebrenici pohřbili 71 nově identifikovaných obětí genocidy, přišly desetitisíce lidí

ČTK ČTK
11. 7. 2017 18:07
Sedmdesát jedna nově identifikovaných obětí masakru z roku 1995 v úterý pohřbili v bosenské Srebrenici. Mezi 71 muslimskými mrtvými bylo sedm dospívajících chlapců a jedna žena. U příležitosti 22. výročí masakru byli slavnostně pohřbeni na zvláštním hřbitově. Aktu se zúčastnily desítky tisíc lidí včetně pozůstalých. Tehdejší zločinné vraždění nepřežilo 8000 lidí, především mužů a chlapců muslimského vyznání.
Pohřeb nově identifikovaných obětí masakru.
Pohřeb nově identifikovaných obětí masakru. | Foto: Reuters

Srebrenica - Desítky tisíc lidí se v úterý v bosenské Srebrenici zúčastnily pohřbu desítek nově identifikovaných obětí masakru z roku 1995 v tomto městě. Ostatky 71 muslimských obětí, včetně sedmi dospívajících chlapců a jedné ženy, byly pohřbeny na zvláštním hřbitově u příležitosti 22. výročí zločinu, informovala agentura AP.

Mrtví byli uloženi vedle více než 6000 dalších obětí krveprolití, jež byly dříve objeveny v masových hrobech. Nejmladší nově identifikované oběti bylo 15, nejstarší 72.

Jednou z pozůstalých, kteří se zúčastnili obřadu, byla 22letá Adela Efendicová. Přišla do Srebrenice, aby pohřbila pozůstatky svého otce Senaida. "Bylo mi 20 dnů, když ho zabili. Nemám slov, která by vysvětlila, jaký je to pocit pohřbít otce, kterého jsem nikdy nepotkala," řekla Efendicová.

Vraždění ve Srebrenici, které celkově nepřežilo asi 8000 mužů a chlapců a které Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) označil za genocidu, se událo během války provázející rozpad tehdejší Jugoslávie.

Občanská válka v jedné ze součástí federace - Bosně a Hercegovině - byla v letech 1992 až 1995 nejkrvavější kapitolou tohoto procesu. Během více než tří let si vyžádala na 100 000 mrtvých a statisíce lidí musely opustit své domovy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy