Ve sporu o Falklandy opět přihořívá

Martin Novák Martin Novák
3. 4. 2006 13:30
Buenos Aires - Argentina zbrojí, britští experti jsou znepokojeni a vyzývají premiéra Blaira, aby vůči ní přitvrdil. Uvnitř: MAPA
Titulní strana časopisu Time z května 1982.
Titulní strana časopisu Time z května 1982. | Foto: Aktuálně.cz

Čtyřiadvacáté výročí války o Falklandy si Argentina nepřipomíná pouze jako překonanou a uzavřenou historii. Prezident Nestor Kirchner na slavnostním ceremoniálu prohlásil, že jeho země se nikdy nevzdá nároků na ostrovy.

Invaze argentinské armády v roce 1982 vedla ke krvavému střetnutí. Na argentinské straně zahynulo 655 mužů, na britské 236. Ostrovy zůstaly britské, ale argentinské nároky nikdy zcela nezmizely.

Po dlouholetém mlčení je nyní prezident Nestor Kirchner připomíná nahlas.

Obnovení suverenity je argentinský cíl

"Argentinci mají plné právo obnovit svoji suverenitu nad ostrovy. Návrat tohoto území je součástí našich hlavních cílů," řekl prezident o ostrovech, které Londýn ovládá už od roku 1833 a většina z téměř tří tisíc tamních obyvatel pochází z Anglie nebo Skotska.

Kirchner ovšem zároveň odsoudil tehdejší rozhodnutí argentinského režimu zaútočit na ostrovy.

Britský výsadek na Falklandách, rok 1982.
Britský výsadek na Falklandách, rok 1982. | Foto: Aktuálně.cz

Vojenská junta generála Leopolda Galtieriho byla přesvědčena, že Londýn nezasáhne a úspěšné dobytí ostrovů odvede pozornost Argentinců od domácích problémů, jakými byly nezaměstnanost, inflace a masivní porušování lidských práv (v době Galtieriho vlády zmizelo nebo bylo zavražděno na třicet tisíc lidí).

"Musíme se poučit z našich chyb (...) Dnes je třeba dát najevo naši vůli hovořit s Británií v dialogu dvou demokracií," uvedl Kirchner v projevu k armádním špičkám a válečným veteránům.

Bude nová válka?

Málokdo si dovede přestavit, že by se o ostrovy, které Argentinci nazývají Malvíny, znovu válčilo.

List Scotland on Sunday však tvrdí, že experti z britských ministerstev obrany a zahraničí jsou znepokojeni. Argentina totiž zbrojí. Početní stav jejího letectva se v posledních letech prudce zvýšil a ve srovnání s rokem 1982 je dvojnásobný.

Stoupá také počet incidentů mezi argentinskou pobřežní hlídkou a britskými silami v oblasti. Argentinská armádní letadla bez ohlášení prolétávají britským vzdušným prostorem.

Foto: Aktuálně.cz

"Na ministerstvu obrany už se ozvaly názory, že Tony Blair by měl Argentince důrazně varovat před eskalací napětí," tvrdí listu Scotland on Sunday.

K boji vyzývá i Chávez

Británie má ve zbrani na Falklandách momentálně dvanáct set mužů, což stojí přibližně 110 miliónů liber ročně. V Iráku čítá armáda Jejího veličenstva osm tisíc osob, v Afghánistánu tři tisíce.

"Kirchner je populista, který získává hlasy vymezováním Argentiny vůči jejím nepřátelům," varuje znalec latinskoamerické politiky Francisco Panizza, působící na London School of Economics.

Nedávno se o Falklandy "otřel" také venezuelský vůdce Hugo Chávez. Británii označil za zemi, která porušuje suverenitu mnoha států.

"Ty ostrovy jsou argentinské. Vraťtě je, pane Blaire," uvedl Chávez v projevu.

 

Právě se děje

Další zprávy