Ve Spojených státech se srazily dva vlaky. Nehoda má dvě oběti, zraněných je 116

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 5. 2. 2018 7:37
V noci na neděli se v americkém státě Jižní Karolina srazily dva vlaky: osobní a nákladní. V osobním vlaku jelo 147 lidí.
Tragická srážka dvou vlaků: Nejméně dva lidé zemřeli, zraněných je více než sto | Video: Associated Press

Columbia (USA) - V Jižní Karolíně v USA se v noci na neděli srazily dva vlaky. Nejméně dva lidé zemřeli a dalších 116 je zraněných. Oznámil to jihokarolínský guvernér Henry McMaster, napsala agentura AP.

Obě oběti železničního neštěstí pracovaly pro společnost Amtrak, které osobní vlak patří. Z dosavadního vyšetřování vyplývá, že osobní souprava jela po špatné koleji, proč se tak stalo, ale zatím není jasné.

Podle Amtraku se nehoda odehrála v 02:35 místního času (08:35 SEČ) ve městě Cayce. Po kolizi s nákladním vlakem společnosti CSX vykolejila lokomotiva a několik vagonů osobní soupravy, která jela z New Yorku do Miami. V soupravě bylo osm členů posádky a asi 140 pasažérů. Lokomotiva osobního vlaku se po vyjetí z kolejí převrátila na bok. Do okolí při tom uniklo asi 19 tisíc litrů paliva, veřejnost ale podle úřadů není v ohrožení.

"CSX byl na trati, kde měl být," řekl McMaster. Nehoda se odehrála v úseku železničního překladiště, kde se hlavní trať větví. Vlak Amtraku podle guvernéra narazil do nákladní soupravy rychlostí 95 kilometrů v hodině. McMaster dodal, že vyšetřovatelé musí nyní zjistit, proč jel osobní vlak po špatné koleji.

Amtrak uvedl, že za železniční provoz v daném úseku včetně správy návěstidel je zodpovědná společnost CSX. Ta se podle AP k incidentu zatím nevyjádřila.

Mnozí cestující v době neštěstí spali a probudil je až náraz. Pasažér Derek Pettaway v rozhovoru s televizí CBS prohlásil, že bylo ihned jasné, že vlak do něčeho narazil a vykolejil. Podobně se vyjádřil i další cestující Elliot Smith, který hluk srážky přirovnal k výbuchu plynové nádrže. "Bylo to velmi hlasité, okamžitě jste věděli, že je to špatné," řekl.

Harrison Cahill, který je mluvčím okresu Lexington, kde se nehoda stala, řekl, že povaha zranění je různá, někteří lidé utrpěli škrábance či tržné rány, jiní zlomeniny.

Dva zranění jsou podle Reuters v kritickém stavu. Zahynuli průvodčí a strojvedoucí osobního vlaku. Nákladní vlak byl odstavený a žádná obsluha v něm nebyla.

Tři tragické nehody během dvou měsíců

Nejde přitom za poslední dva měsíce o jedinou nehodu vlaku společnosti Amtrak. Už v prosinci vykolejil u města DuPont ve státě Washington jiný vlak této společnosti. Tehdy zemřeli tři lidé a 70 jich bylo zraněno.

Ve středu se souprava převážející republikánské členy Kongresu USA včetně předsedy Sněmovny reprezentantů Paula Ryana srazila ve Virginii s popelářským vozem. Jeden z cestujících v nákladním voze zemřel a řidič utrpěl vážná zranění.

Demokratický senátor Richard Blumenthal v reakci na nedělní nehodu prohlásil, že americká železniční síť musí být modernizována o nové zabezpečovací prvky, aby se podobným tragédiím mohlo předejít. Nečinnost v této oblasti je podle Blumenthala neomluvitelná.

 

Právě se děje

Další zprávy