Obří korupční skandál ve Španělsku. Lídři vládní strany mají jít do vězení, hrozí pád premiéra

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 25. 5. 2018 15:32
Španělské soudy v korupční kauze Gürtel uvalily na členy vládnoucí Lidové strany (PP) tresty ve výši až 38 let. Opoziční socialisté podali návrh na vyslovení nedůvěře celé vlády premiéra Mariana Rajoye.
Španělský premiér Mariano Rajoy.
Španělský premiér Mariano Rajoy. | Foto: Reuters

Madrid - Španělskou vládou otřásá obří korupční skandál, který vyústil v návrh na vyslovení nedůvěry vládě šéfa Lidové strany (PP) Mariana Rajoye. V pátek ho podala opoziční Socialistická strana.

Stalo se tak den poté, co soudy vynesly rozsudky v největší korupční aféře v zemi za poslední desetiletí. Ta se týkala téměř třiceti regionálních funkcionářů vládní Lidové strany, kteří měli v letech 1999 až 2009 ovlivňovat veřejné zakázky.

Podporu případnému návrhu na vyslovení nedůvěry vlády už ve čtvrtek přislíbil lídr radikálně levicové strany Podemos Pablo Iglesias.

Premiér Rajoy návrh kritizoval a obvinil šéfa socialistů Pedra Sáncheze, že návrh podal, aby se stal premiérem.

Liberálové chtějí předčasné volby

Ukončením vládní spolupráce dál hrozí šéf liberální strany Ciudadanos Albert Rivera. Liberální strana v pátek podle agentury AFP oznámila, že se k návrhu socialistů na vyslovení nedůvěry vládě nepřidá. Chce ale prosadit předčasné volby, které premiér Rajoy vzápětí zamítl.

"Pokud Rajoy neprosadí předčasné volby, jsme připraveni podat vlastní návrh na vyslovení nedůvěry (vládě) s cílem uspořádat volby," uvedl v pátek jeden ze členů Ciudadanos José Manuel Villegas, píše agentura Reuters.

Návrh socialistů na vyslovení nedůvěry vládě, který podepsalo 84 poslanců, předpokládá, že premiérem by se stal Sánchez, který by posléze vyhlásil volby. Socialisté svůj návrh zdůvodnili tím, že Sánchez má "vyvést Španělsko z bahna korupce, do kterého zemi vrhla strana PP".

Pro podporu svého návrhu musí socialisté získat nejméně 175 hlasů ve 350členném Kongresu poslanců. Socialistická strana má přitom v kongresu 84 mandátů a Podemos 67.  

Desítky let za mřížemi

V korupčním skandálu ve čtvrtek padly vysoké tresty. Bývalý pokladník lidovců Luis Bárcenas dostal 33 let a k tomu pokutu 44 milionů eur. Jeho manželka Rosalía Iglesiasová byla odsouzena na 15 let. Za mřížemi také skončil někdejší madridský radní Alberto López Viejo, který ve vězení stráví 31 let a bývalý starosta madridského předměstí Majadahonda Guillermo Ortega dokonce 38 let.

Nejvyšší trest 51 let vězení dostal podnikatel Francisco Correa, podle něhož se kauza i jmenuje. Říká se jí kauza Gürtel, což je německý výraz pro pásek (Correa znamená španělsky pásek, pozn. red.). Correa už dříve soudu přiznal, že lidovcům posílal část peněz, které získal ze zmanipulovaných veřejných zakázek. Correa si už odpykává třináctiletý trest, k němuž byl loni odsouzen v jiném bodě obžaloby.

Poprvé byla odsouzena celá politická strana

"Rozsudek znamená zkoušku pro reputaci Španělska před celým světem," oznámil Pedro Sánchez, lídr španělských socialistů (PSOE). "A také zkouší odolnost našich institucí a otevírá otázku, kam položíme laťku naší demokracie."

Vysokou pokutu dostala i samotná strana PP, kterou nyní vede premiér Mariano Rajoy. Za profitování z korupce musí zaplatit pokutu přes 245 000 eur (6,3 milionu korun). Vedení lidovců už ve čtvrtek oznámilo, že se proti verdiktu odvolá, neboť "v žádném z případů o činech nevědělo".

Rozsáhlá korupční síť zahrnovala podnikatele, funkcionáře a radní za PP, kteří byli obžalováni z korupce, zpronevěry, daňových podvodů či falšování dokumentů. Podle listu ABC jde o vůbec první případ odsouzení španělské politické strany jako právnické osoby.

Video: Španělské pláže zaplavily nebezpečné medúzy

Španělské pláže zaplavily žahavé "medúzy" měchýřovky portugalské | Video: Jellyfish Research South Spain
 

Právě se děje

Další zprávy