Ve škole v Kazani střílel bývalý žák. Říkal si Bůh a chlubil se narozením 11. září

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 11. 5. 2021 18:09
Nejméně devět lidí připravil o život devatenáctiletý útočník, který v devět hodin ráno místního času střílel v základní škole v ruské Kazani. Policie jej identifikovala jako Ilnaze Galjavijeva.
Bývalý žák střílel na škole v ruské Kazani do dětí. | Video: Reuters, Twitter/bad_moskal

Když vstoupil do budovy, začal střílet už na chodbě, pak odešel do učebny osmé třídy. Muž měl legálně drženou a zaregistrovanou zbraň, v minulosti patřil k žákům této školy. Policisté ho poté zadrželi v budově.

Původně média informovala o dvou útočnících, tuto zprávu ale policie nepotvrdila. Sám střelec řekl, že útok naplánoval a provedl sám. Průmyslová kamera jej před činem zachytila na ulici, jak přichází ke škole se zbraní v rukou.

Mezi mrtvými je pětadvacetiletá učitelka angličtiny a sedm žáků osmé třídy. Zraněných je osmnáct dětí, z toho šest leží ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče. Zranění utrpěli také další tři dospělí. Část zasáhly střely vypálené útočníkem a část má zlomeniny způsobené při překotném úprku. Některé děti vyskakovaly z oken, aby si zachránily život.

Pachatel si před týdnem založil profil na ruské sociální síti Telegram pod jménem Bůh. Napsal tam, že chce likvidovat bioodpad. Policistům po zatčení řekl, že "nenávidí všechny lidi". Na internetu také dopředu avizoval, že se chystá na masovou vraždu a že přitom zabije sám sebe.

Jedna z učitelek vypověděla, že Galjavijev jako žák nebyl nijak výjimečný ani v pozitivním, ani negativním smyslu. Učil se průměrně. Jeho otec tvrdí, že není nábožensky založený a nikdy nedal najevo, že by chtěl někomu ublížit.

Deník Moskovskij komsomolec napsal s odvoláním na lidi, kteří útočníka znali, že Galjavijev byl "psychicky nestabilní" a chlubil se tím, že se narodil 11. září 2001, v den teroristických útoků al-Káidy na New York a Washington.

Okolí školy policie uzavřela.
Okolí školy policie uzavřela. | Foto: Reuters

Před třemi lety se podobný útok odehrál na střední škole v Kerči na Krymu. Student Vladislav Rosljakov tam zabil dvacet lidí, pak zastřelil sám sebe. Zbraň také vlastnil legálně. Podle výpovědí těch, kteří ho znali, nenáviděl školu a učitele, v minulosti byl terčem šikany spolužáků.

Šéf parlamentní frakce strany Spravedlivé Rusko Sergej Mironov v reakci na střelbu v Kazani navrhl nový zákon, který by umožnil vrahy dětí trestat popravou. V Rusku je trest smrti od roku 1996 pozastaven.

"Za vraždu dětí by měl být obnoven trest smrti. Tento člověk totiž ví, že když bude žít, bude sedět ve vězení. Když obnovíme trest smrti, tak si myslím, že někteří lidé, jako je tento, si rozmyslí, zda vezmou do ruky zbraň a půjdou vraždit své spolužáky," řekl Mironov.

Prezident Vladimir Putin nařídil zpřísnit předpisy týkající se držení zbraní. "Problém je v tom, že někdy se jako lovecké zbraně registrují pušky, které se v některých zemích používají jako armádní útočné pušky. To změníme," uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Případ napadení nožem u obchodního domu v Mohelnici kriminalisté nyní vyšetřují jako vraždu. Pobodaný muž po 14 dnech v nemocnici zemřel

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Evropská komise navrhla zablokovat Maďarsku přísun k 7,5 miliardám eur z evropských fondů

Evropská komise dnes navrhla zablokovat Maďarsku výplatu 7,5 miliardy eur (183 miliard korun) ze strukturálních fondů Evropské unie kvůli trvajícím nedostatkům v boji s korupcí a při kontrole veřejných zakázek. Maďarské reformy, jimiž chtěla Budapešť docílit odblokování peněz, nejsou podle unijní exekutivy dostatečné. O návrhu EK budou rozhodovat členské státy.

Komise zároveň schválila maďarský plán obnovy, na jehož základě má Budapešť dostat 5,8 miliard eur z mimořádného krizového fondu. Výplatu peněz však komise podmínila zavedením dalších reforem.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
před 44 minutami

Bývalá radní Vorlíčková dostane za kauzu Opencard od státu odškodné půl milionu korun

Bývalá pražská radní pro informatiku Eva Vorlíčková dostane od státu celkově půl milionu za nemajetkovou újmu, kterou jí způsobilo trestní stíhání v kauze Opencard. Ve středu o tom pravomocně rozhodl pražský městský soud. Ministerstvo spravedlnosti ženě již dříve dobrovolně vyplatilo 344 tisíc korun, soudně se nyní domohla dalších 156 tisíc korun. V žalobě žádala po státu celkem 6,6 milionu korun.

Vorlíčková čelila stíhání od roku 2013, a to společně s bývalými pražskými primátory Bohuslavem Svobodou (ODS) a Tomášem Hudečkem (TOP 09) a s dalšími radními. Policie jim kladla za vinu to, že o rok dříve neoprávněně zvýhodnili firmu Haguess, tehdejšího vlastníka práv k městské kartě opencard, když jednomyslně schválili navazující kontrakty. Pražský městský soud nejprve radní dvakrát uznal vinnými. Až po výměně předsedy senátu Alexandra Sotoláře, který manipuloval s protokoly z jednání, soudy Vorlíčkovou i zbylé obžalované osvobodily. Podle konečného verdiktu nerozhodli radní svévolně, ale na základě odborných stanovisek.

Ministerstvo spravedlnosti se ženě následně omluvilo a odškodnilo ji částkou 344 tisíc korun. Vorlíčková ale částku označila za zcela nedostatečnou. Obrátila se na Obvodní soud pro Prahu 2, kde uvedla, že nezákonné obvinění jí zničilo nejen politickou kariéru, ale i zdraví. Samotný trestní proces - náklady na právníky či na znalecké posudky - ji pak podle jejího vyjádření stál 1,9 milionu korun, přičemž ministerstvo jí z této částky uhradilo zhruba 1,1 milionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy