Na slovenské škole útočil bývalý student. Zemřel učitel, zraněné jsou i děti

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 11. 6. 2020 21:40
Na základní škole ve slovenské obci Vrútky jihovýchodně od Žiliny útočil 22letý bývalý žák. Slovenská policie uvedla, že muž napadl zaměstnance školy i žáky, přičemž jeden dospělý zemřel. Policisté pak proti útočníkovi zasáhli, je po smrti.
Proč bývalý žák vraždil na škole? Slováci si mysleli, že se jim to stát nemůže. | Video: Reuters

Útočník zabil zástupce ředitelky školy, když mu bránil ve vstupu do budovy, potvrdil policejní prezident Milan Lučanský. Poté co se mu podařilo dostat do školy, vešel do jedné ze tříd, kde těžce zranil učitelku a dvě děti. Následně se pokusil utéct, pronásledoval ho ale školník i přivolaná policejní hlídka. 

Policisté se ho snažili zastavit, muž se ale stále aktivně bránil nožem, proto použili služební zbraně.

Jednou ze zraněných je ředitelka školy, která utrpěla otevřenou ránu na hrudníku. V nemocnici jsou rovněž dvě děti, jedno z nich má bodné rány na hrudníku a břiše, druhé má řezné rány. Mluvčí záchranářů Alena Krčová upřesnila, že třetí zraněnou dospělou osobou je školník. Mluvčí nemocnice v Martině Katarína Kapustová TV Markíza upřesnila, že dívka je na jednotce intenzivní péče s "lehčím poraněním", zatímco chlapec leží s vážnými zraněními na Klinice dětské anesteziologie a intenzivní medicíny.

Zranění jsou i dva zasahující policisté, které zasáhly do nohou odražené projektily, které vystřelili na útočníka. Ministr vnitra Roman Mikulec později sdělil, že jeden z policistů podstoupil operaci a druhého možná čeká také. Na základě kamerového záznamu prohlásil, že jejich zákrok vůči pachateli byl opodstatněný, neboť muž je ohrožoval na životě.

Ministr zdravotnictví Marek Krajčí uvedl, že všichni zranění jsou mimo ohrožení života. 

Informaci, že útočil bývalý žák, médiím potvrdil i primátor Vrútek Branislav Zacharides. "Nebyl to žák, který by byl nějak problémový. Paní ředitelka si zatím nedokázala spojit tento incident s nějakou událostí z minulosti, tedy zda nemohlo jít například o nějakou odplatu," uvedl. Naopak policejní prezident uvedl, že s mužem byly problémy i v minulosti.

TV Markíza s odvoláním na důvěryhodný zdroj uvedla, že pachatel, kterého jmenovala Ivan, už měl na svědomí podobný incident. Loni s nožem napadl průvodčí vlaku. Vyšetřován byl překvapivě na svobodě a za nebezpečné vyhrožování dostal podmínečný trest.

Někteří Vrútčané podle televize tvrdili, že útočník byl pod vlivem omamných látek. To jeho kamarádi odmítají, nicméně muž byl známý agresivním chováním.

Matovič: Žijí mezi námi blázni

"V souvislosti s tragédií ve Vrútkách cítím obrovský smutek a žal. Všem učitelkám, učitelům, policistům, dětem i jejich rodičům, kteří zažili náročné chvíle strachu, chci vyjádřit podporu. Myslím na vás," reagovala na útok prezidentka Zuzana Čaputová.

Premiér Igor Matovič, který je nyní na setkání šéfů vlád Visegrádské skupiny (V4) na jižní Moravě, vyjádřil před novináři nad útokem lítost. "Vyjadřuji upřímnou soustrast všem pozůstalým. Bohužel blázni žijí mezi námi a takovým situacím nedokážeme zabránit," uvedl Matovič.

Český premiér Andrej Babiš na Twitteru oznámil, že s kolegy z Polska a Maďarska vyjádřil Matovičovi soustrast. "Ve chvíli, kdy jsme s Igorem Matovičem a kolegy z V4 řešili evropský rozpočet, přišla mu ta šokující zpráva o útoku na slovenské základní škole… Tohle fakt nechápu. Neuvěřitelné. Igorovi jsme vyjádřili soustrast a účast," napsal Babiš.

Lítost vyjádřili i ministři obrany Česka a Slovenska Lubomír Metnar a Jaroslav Naď, kteří ve čtvrtek jednali v Praze. "Zatím informace nesměřují k tomu, že by to byl akt terorismu, spíše jde možná o akt osobní pomsty nebo podobnou událost, ale nepředbíhejme, počkejme si na závěry," dodal slovenský ministr.

Jeho kolega ve vládě, ministr zdravotnictví Krajčí, na podvečerním briefingu nekomentoval spekulace, že útočník byl jako student na škole vystaven šikaně, a že tedy mohlo jít o pomstu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 28 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy