V New Jersey narazil vlak do nástupiště. Nejméně jeden člověk zemřel, 108 lidí bylo zraněno

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 29. 9. 2016 21:37
Fotografie z místa neštěstí ukazují citelně poškozené nástupiště a částečně zřícený strop. Poničen byl i vlak, který podle svědků projel nástupištěm přímo do stanice. Část zraněných je ve vážném stavu. Hoboken se nachází asi 11 kilometrů od New Yorku. Tamní stanice je jednou z nejvytíženějších v celé oblasti, protože ji mnoho lidí využívá k cestám z New Jersey na Manhattan.
Foto: https://twitter.com/BBCBreaking/status/781487369044291584?ref_src=twsrc%5Etfw

Hoboken (USA) – Ve městě Hoboken v americkém státě New Jersey narazil ve čtvrtek v ranní špičce příměstský vlak do místního nádraží. Železniční neštěstí si vyžádalo nejméně jednoho mrtvého.

"Zraněno bylo 108 lidí," oznámil guvernér New Jersey Chris Christie. Předchozí zprávy médií uváděly nejméně tři mrtvé a zhruba 100 zraněných. K nehodě došlo, když přijíždějící vlak nezastavil a vjel do nádraží. Způsobil při tom rozsáhlé škody, včetně pádu části střechy. Christie také řekl, že záchranáři už vyprostili z poškozené soupravy všechny uvězněné pasažéry.

Fotografie a televizní záběry z místa neštěstí ukazují citelně poškozenou budovu a částečně zřícený strop. K nádraží se sjeli záchranáři.

Zdroje blízké vyšetřování televizní stanici WNBC řekly, že šlo patrně o nehodu, nikoli o úmyslný čin. I Christie hovořil o události v Hobokenu jako o "tragické nehodě". Vyšetřovatelé teď zjišťují, zda jde o chybu strojvedoucího či jeho zdravotní indispozici, nebo zda měl vlak technickou závadu.

Podle médií bylo na nástupišti zraněno podstatně méně lidí, než uvnitř vlaku. Jediná oběť, kterou byla údajně žena, však zahynula právě na nástupišti, když byla zasažena padající střechou.

"Nezpomaluje, jedeme moc rychle..."

"Prostě nezastavil," řekl AP moderátor stanice WFAN, který byl svědkem neštěstí. "Projel zábrany a rovnou najel (do prostoru, kde čekají lidé)," dodal.

"Najednou přišel náraz, zhasla světla, lidé padali jako kuželky," uvedl na Twitteru jeden ze svědků, který seděl ve třetím vagónu.

Foto: Reuters

"Poznamenala jsem 'nezpomaluje, jedeme moc rychle' a pak došlo k ohromnému nárazu," vylíčila okamžiky neštěstí 62letá Linda Albelliová, která seděla v jednom ze zadních vozů soupravy. Zranění, kterým se po nárazu podařilo dostat ze soupravy, podle ní seděli na lavičkách a čekali na pomoc. "Bylo jich tolik," dodala Albelliová.

Další z cestujících, Bhagyesh Shan, televizi NBC vylíčil, že viděl mnoho krvácejících a ženu uvězněnou pod kusem betonu. I on byl v jednom ze zadních vagónů, ale většina lidí podle něj používá přední vozy, protože je to blíže k východu ze stanice. "Trvalo to jen pár vteřin, ale měl jsem pocit, že je to věčnost."

Další svědek popisoval, jak lidé po prudkém nárazu padali ze sedaček. "Pak jsme slyšeli zvuk, jako když se něco zřítilo - a to byla střecha terminálu."

Jiný pasažér líčil rádiu WABC, že lidé z vlaku utíkali a "řada z nich vykopla okna, aby se rychle dostala ven". Zadní polovina prvního vagonu byla podle něj zcela zničena.

Na místo nehody se sjelo asi 20 sanitek, které rozvážejí zraněné do nemocnic. Většinou jde podle amerických médií o cestující z prvního vagónu nebo lidi čekající na nádraží.

"Máme tu mnoho zraněných, některé v kritickém stavu," řekla mluvčí dopravní společnosti NJ Transit Jennifer Nelsonová. "Nádraží je teď zavřené," dodala.

Hoboken leží na západním břehu řeky Hudson asi 11 kilometrů od New Yorku. Tamní stanice je jednou z nejvytíženějších v celé oblasti, protože ji mnoho lidí využívá k cestám z New Jersey na Manhattan.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy