Ve Fukušimě hrozí exploze kontejnerů s kontaminovanou vodou

Petr Jemelka Petr Jemelka
25. 5. 2015 20:50
V nádržích, které brání rozsáhlému úniku radiace do životního prostředí, se totiž kromě kontaminované vody hromadí také unikající vodík.
Tanky netěsní.
Tanky netěsní. | Foto: Reuters

Fukušima - V areálu zemětřesením a následnou vlnou tsunami zdevastované jaderné elektrárny Fukušima hrozí další exploze.

V kontejnerech, které brání úniku radiace, se totiž kromě kontaminované vody hromadí také unikající vodík.

Při bezpečnostní inspekci to zjistili technici elektrárenského gigantu TEPCO, jenž fukušimský jaderný komplex vlastní a do neštěstí v roce 2011 jej i provozoval.

Přinejmenším desítky kontejnerů navíc netěsní a kontaminovaná voda tak vytéká do okolí. Z celkem 1307 kontejnerů jich bylo zkontrolováno 278, přičemž u 26 byl zjištěn únik či přeplnění.

Odborníci předpokládají, že se plyny uvolňují ze sedimentu na dnech kontejnerů, zvyšují hladinu zadržované vody a vedou k přeplňování kontejnerů.

Není důvod k obavám, uklidňuje provozovatel

Alarmující zjištění bylo sděleno japonské agentuře pro atomovou bezpečnost, která v tiskovém prohlášení konstatovala, že "pokud zůstane koncentrace vodíku nadále vysoká, může statická elektřina vytvořit jiskru, což by vedlo k výbuchu a roztržení kontejnerů".

Domníváme se, že je pravděpodobnost výbuchu v těchto kontejnerech velmi nízká.

Společnost TEPCO nicméně uklidňuje, že je riziko exploze minimální.

"Domníváme se, že je pravděpodobnost výbuchu v těchto kontejnerech velmi nízká, protože tam není žádný zdroj ohně ani nic, co by mohlo generovat statickou elektřinu," řekla britskému listu The Telegraph mluvčí společnosti Majumi Jošidaová.

"Přijali jsme přechodná opatření spočívající v odčerpávání uniklé vody, instalaci absorpčních materiálů a udržování hladiny pod úrovní, jež by mohla vést k vypuknutí požáru," dodala.

Úplná likvidace nejhorší jaderné katastrofy od výbuchu Černobylu v roce 1986 potrvá desetiletí.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy