Ve Fukušimě hrozí exploze kontejnerů s kontaminovanou vodou

Petr Jemelka Petr Jemelka
25. 5. 2015 20:50
V nádržích, které brání rozsáhlému úniku radiace do životního prostředí, se totiž kromě kontaminované vody hromadí také unikající vodík.
Tanky netěsní.
Tanky netěsní. | Foto: Reuters

Fukušima - V areálu zemětřesením a následnou vlnou tsunami zdevastované jaderné elektrárny Fukušima hrozí další exploze.

V kontejnerech, které brání úniku radiace, se totiž kromě kontaminované vody hromadí také unikající vodík.

Při bezpečnostní inspekci to zjistili technici elektrárenského gigantu TEPCO, jenž fukušimský jaderný komplex vlastní a do neštěstí v roce 2011 jej i provozoval.

Přinejmenším desítky kontejnerů navíc netěsní a kontaminovaná voda tak vytéká do okolí. Z celkem 1307 kontejnerů jich bylo zkontrolováno 278, přičemž u 26 byl zjištěn únik či přeplnění.

Odborníci předpokládají, že se plyny uvolňují ze sedimentu na dnech kontejnerů, zvyšují hladinu zadržované vody a vedou k přeplňování kontejnerů.

Není důvod k obavám, uklidňuje provozovatel

Alarmující zjištění bylo sděleno japonské agentuře pro atomovou bezpečnost, která v tiskovém prohlášení konstatovala, že "pokud zůstane koncentrace vodíku nadále vysoká, může statická elektřina vytvořit jiskru, což by vedlo k výbuchu a roztržení kontejnerů".

Domníváme se, že je pravděpodobnost výbuchu v těchto kontejnerech velmi nízká.

Společnost TEPCO nicméně uklidňuje, že je riziko exploze minimální.

"Domníváme se, že je pravděpodobnost výbuchu v těchto kontejnerech velmi nízká, protože tam není žádný zdroj ohně ani nic, co by mohlo generovat statickou elektřinu," řekla britskému listu The Telegraph mluvčí společnosti Majumi Jošidaová.

"Přijali jsme přechodná opatření spočívající v odčerpávání uniklé vody, instalaci absorpčních materiálů a udržování hladiny pod úrovní, jež by mohla vést k vypuknutí požáru," dodala.

Úplná likvidace nejhorší jaderné katastrofy od výbuchu Černobylu v roce 1986 potrvá desetiletí.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy