Pyrotechnici ve Frankfurtu zneškodnili válečnou bombu. Tisíce lidí se vracejí domů

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 7. 2019 18:08
Ve Frankfurtu nad Mohanem pyrotechnici zneškodnili půltunovou leteckou bombu z druhé světové války nalezenou při stavebních pracích. Akce, kvůli které muselo být vyklizeno sídlo Evropské centrální banky a na 16 500 lidí muselo opustit své domovy, skončila dříve, než se čekalo. "Šlo to hladce," řekl mluvčí pyrotechniků. Podle zpráv na Twitteru byla celá akce dokončena před 15:40. Poté byly zrušeny všechny uzávěry a obyvatelé se mohli začít vracet domů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ještě dopoledne policisté i za použití termokamer kontrolovali, zda ve vyklizené oblasti nezůstali žádní lidé. Celá evakuace nakonec trvala mnohem déle, než se původně očekávalo. Pyrotechnici tak mohli začít se samotným zneškodněním bomby až před 14:30 místo poledne, uvedl server hessenschau.de. Původně se očekávalo, že zneškodnění bomby bude trvat zhruba čtyři hodiny.

Puma o hmotnosti 500 kilogramů, kterou za druhé světové války nad Frankfurtem shodilo americké letectvo, měla dvě roznětky. Podle portálu t-online.de mohly problémy nastat při zneškodňování té, která se nachází pod zemí. Pyrotechnici rozhodně neplánovali kontrolovaný odpal bomby, uvedl server.

Lidé museli počítat s komplikacemi v provozu městské hromadné dopravy, na železnici i v letecké dopravě. Dálkové vlaky, které běžně projíždějí kolem vyklizené oblasti, jezdily po objízdných trasách. Řízení letového provozu pak také dočasně uzavřelo vzdušný prostor nad Frankfurtem. Po určitou dobu nesměly plout lodi po Mohanu.

Bombu objevili dělníci při stavebních pracích

Bombu objevili dělníci při stavebních pracích prováděných v blízkosti Evropské centrální banky v centru Frankfurtu.

Podle sdělení hasičského sboru organizovaný přesun začal již v sobotu dopoledne v místním ústavu sociální péče, který leží v potencionálně ohrožené oblasti. Do jiných zařízení a nemocnic bylo bez problémů převezeno mimo jiné i 25 pacientů, kteří se nacházejí v kómatu, sdělil v sobotu mluvčí záchranářů.

Ostatní obyvatelé evakuovaného prostoru museli domovy opustit do osmi hodin nedělního rána. 

I 74 let po skončení druhé světové války se nejen v Německu nacházejí nevybuchlé bomby. Největší evakuaci v poválečných dějinách Německo zažilo předloni v září, kdy kvůli nálezu více než tunové bomby v areálu frankfurtské univerzity muselo domovy opustit více než 60 tisíc lidí. Frankfurt má celkem 700 tisíc obyvatel.

 

Právě se děje

Další zprávy