Ve Francii zase hořely stovky aut

Red Zah
12. 11. 2005 11:34
Paříž - I navzdory silným policejním hlídkám, i přes zákaz jakýchkoli veřejných shromáždění v centru Paříže, zažila Francie další bouřlivou noc. Bilance nepokojů, které už dva týdny sužují francouzská přistěhovalecká předměstí, zůstala druhý den téměř nezměněná.
Francouzští policisté sledují práci hasičů, kteří se snaží uhasit hořící auto během čtvrteční noci ve Štrasburku.
Francouzští policisté sledují práci hasičů, kteří se snaží uhasit hořící auto během čtvrteční noci ve Štrasburku. | Foto: Aktuálně.cz

Předběžné údaje mapující dnes nad ránem rozsah škod, které za sebou zanechaly bandy mladistvých výtržníků, se podle
policie zastavily na 502 podpálených vozidlech a na 206 zadržených osobách. V pátek zaznamenala policie ke stejné hodině 395 zničených aut a 168 zajištěných výtržníků předvedených k výslechu.

    V noci na dnešek utrpěli zranění dva policisté, v noci na pátek sedm policistů, informovala agentura AFP. "Mírné zklidnění" situace konstatuje policie zejména v oblasti kolem Paříže, kde byly v předcházejících dnech nepokoje nejsilnější. Zatímco na dnešek zničili výtržníci 68 automobilů, v noci na pátek to bylo 89 vozidel. Na venkově naopak došlo k mírnému zvýšení škod: na dnešek zapálili výtržníci 316 vozidel, v pátek to bylo o deset méně.
    Bezpečnostní síly jsou nadále udržovány na počtu 12.000 příslušníků policie a četnictva. V Paříži byly po dobu víkendu,
včetně pátečních oslav 87. výročí příměří z roku 1918, posíleny jednotky o další dva tisíce četníků. Intenzita protestů se sice ve Francii v posledních dnech snížila, ale přesto bylo v noci ze čtvrtka na pátek zapáleno 463 aut a zatčeno bylo 201 výtržníků.  V Paříži se počet zapálených aut zvedl z 84 na 111. "Celkově nepokoje utichají, ale v pařížském regionu máme stále potíže. O víkendu budeme v Paříži bdělejší," řekl francouzský policejní šéf Michel Gaudin.

V Paříži je zákaz shromažďování

Zákaz shromáždění, který byl včera vyhlášen v Paříži, bude platit od sobotní desáté hodiny až do nedělní osmé hodiny večerní. Policie navíc nasazuje další tři tisíce policistů na ostrahu hlavního města.

Kolem 300 obyvatel postižených oblastí odpoledne demonstrovalo před Eiffelovou věží proti násilí, které postihlo jejich čtvrtě. "Jsem proti násilí, ale myslím si, že vláda musí reagovat na chudobu a nezaměstnanost na předměstích," prohlásil jeden z protestujících Adam Drame.

Prohlédněte si: Francouzská rebelie v INTERAKTIVNÍ GRAFICE

Šéf pařížské policie Pierre Mutz zakázal navíc prodej a převoz benzínu v kanystrech, aby se zabránilo dalšímu pokračování nepokojů. Ve Francii začal prodloužený víkend, protože pátek je dnem oslavy konce první světové války. Centra velkých měst se vylidnila a policie se obává, že výtržníci přesunou svoji činnost z předměstí do středu měst.

 "Během posledních dnů jsme na internetu a v sms zprávách zachytili několik výzev k demonstracím v centru Paříže a pokračování násilných akcí," prohlásil Mutz v policejní reakci na uklidnění situace.

Podrobné zpravodajství o nepokojích: ČTĚTE ZDE

I přes stále vysoký počet výtržností, nepokoje již nepokračují v takovém rozsahu. Na konci minulého týdne hořelo denně přes tisíc aut a premiér Dominique de Villepin povolil místním úřadům stanovit zákaz nočního vycházení, který se ve Francii neuplatňoval od druhé světové války. Následkem pokračujících protestů jsou i reakce francouzských politiků.

Chirakovo přiznání

Prezident Jacques Chirac ve čtvrtek přiznal, že by vláda měla začít řešit situaci na předměstích. "Potřebujeme rychlou a silnou odpověď na nesporné problémy, kterým čelí mnoho obyvatel v okolí našich měst," prohlásil bez náznaku řešení prezident, který je kritizován, že v průběhu vrcholu krize veřejně nevystoupil.

Ministr financí Thierry Breton přispěchal s připomenutím vlastního návrhu, který měl pomoci vytvoření více pracovních příležitostí pro obyvatele z chudších míst. "Za posledních dvacet let jsme do předměstí vrazili spoustu peněz, ale samozřejmě to bylo málo," pravil Breton v rozhovoru pro britský deník Financial Times.

Populární ministr vnitra Nicolas Sarkozy se nechal v televizi slyšet, že by se měla změnit celá sociální politika a Francie by se měla z celé situace poučit. "Potřebujeme se osvobodit od politiky, která se v této zemi praktikovala celých 40 let, a která naneštěstí nevyšla," řekl Sarkozy, který by měl v roce 2007 kandidovat na prezidenta.

 

Právě se děje

Další zprávy