Ve Francii zadrželi vojenského šéfa teroristické ETA

ČTK ČTK
28. 5. 2012 12:56
Oroitz Gurruchaga Gogorza byl zatčen během zátahu španělské a francouzské policie
Atentát, připisovaný organizaci ETA, v Burgosu z července 2009.
Atentát, připisovaný organizaci ETA, v Burgosu z července 2009. | Foto: Reuters

Paříž - Policie ve Francii zatkla údajného šéfa vojenských struktur baskické separatistické organizace ETA. V rukou strážců zákona skončil podle španělského ministerstva vnitra i jeho zástupce.

Třicetiletý Oroitz Gurruchaga Gogorza byl s o dva roky starším mužem zatčen během společné akce španělské a francouzské policie ve vesnici Cauna na jihozápadě Francie. Oba jeli autem s falešnou poznávací značkou, napsala agentura DPA.

Měli u sebe pistole, ale při zatýkání prý nekladli odpor. Španělští vyšetřovatelé se domnívají, že podezřelí chtěli v okolí verbovat nové členy.

ETA, která bojuje za samostatný baskický stát, má na svědomí stovky lidských životů, ale v posledních letech je tato teroristická organizace výrazně oslabená. Loni na podzim oznámila, že s násilnostmi končí. Nicméně žádné zbraně neodevzdala, ani se nerozpustila.

Údajný šéf vojenských struktur ETA Oroitz Gurruchaga Gogorza se podle informací španělských vyšetřovatelů k organizaci připojil v roce 2008 a rychle se vypracoval až na její špičky.

 

Právě se děje

před 12 minutami

AT&T v mnohamiliardové transakci spojí mediální součást s firmou Discovery

Americká telekomunikační společnost AT&T spojí svou rozsáhlou mediální součást s firmou Discovery. Vznikne tak samostatný mediální podnik, jenž bude schopen konkurovat i firmám Netflix a Walt Disney.

AT&T podle odhody získá asi 43 miliard USD (901,5 miliardy Kč) a její akcionáři budou mít v nově sloučené skupině většinový podíl, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Šéf německého fotbalu Keller kvůli výrokům s nacistickým podtextem rezignoval

Prezident Německého fotbalového svazu (DFB) Fritz Keller dnes podle očekávání rezignoval na svou funkci. Čtyřiašedesátiletý funkcionář tak učinil kvůli skandálu, kdy svého viceprezidenta Rainera Kocha přirovnal v dubnu k nacistickému soudci Rolandu Freislerovi. Ten za vlády Adolfa Hitlera poslal mnoho odpůrců režimu na smrt. Koch a druhý místopředseda Peter Peters by měli vedení svazu dočasně převzít do příštího roku, než bude zvoleno nové vedení.

Keller vedl svaz jako 13. prezident a úřad zastával jen 598 dní. Jeho působení bylo od začátku poznamenáno pokračujícím bojem o moc v rozděleném vedení. Kvůli pozdějším výrokům na Kochovu adresu se pak i on sám ocitl pod palbou kritiky.

Z tohoto důvodu se stal též prvním prezidentem DFB, který stanul před disciplinární komisí své asociace. Její verdikt se očekává v dalších dnech. Vedle Kellera by měl svaz opustit i jeho rival a generální tajemník Friedrich Curtius, jemuž má být ukončena smlouva. Pokladník Stephan Osnabrügge chce zůstat ve funkci pouze do dalších voleb.

Německý fotbalový svaz je s více než 7 miliony registrovaných členů největší federací jednoho sportu na světě. Od aféry s přidělením mistrovství světa 2006 se DFB nachází v krizovém módu. Předchozí dva šéfové Wolfgang Niersbach a Reinhard Grindel museli svou pozici předčasně opustit a od Kellera se očekávalo, že situaci zklidní. Místo toho však před vypršením mandátu ve funkci skončil i on.

Další zprávy