Ve Francii se proti důchodové reformě protestuje i na Štědrý den

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 12. 2019 17:21
Ve Francii i na Štědrý den stávkují zaměstnanci železnic a pařížského dopravního podniku, kterým se nelíbí plánovaná reforma důchodového systému. Státní železniční společnost SNCF dnes oznámila, že nevyjede šedesát procent rychlovlaků a regionálních vlaků a 80 procent vlaků spojujících velká francouzská města a pařížských příměstských spojů.
Lidé se tísní na nástupišti pařížského nádraží Gare de l'Est během stávky zaměstnanců železnic a pařížského dopravního podniku.
Lidé se tísní na nástupišti pařížského nádraží Gare de l'Est během stávky zaměstnanců železnic a pařížského dopravního podniku. | Foto: Reuters

Podle ředitele SNCF přišla společnost kvůli třítýdenním protestům v přepočtu o více než deset miliard korun. V Paříži na Štědrý den bez omezení jezdí jen šest z šestnácti linek metra. Problémy panují v hlavním městě také v autobusové dopravě.

Úterý je již dvacátým dnem protestů proti důchodové reformě, která by měla podle prezidenta Emmanuela Macrona zjednodušit současný důchodový systém, jenž je podle něj nespravedlivý, neefektivní a příliš komplikovaný. Nyní obsahuje 42 různých důchodových plánů. Zákonnou hranicí pro odchod do penze má zůstat 62 let. Prostřednictvím bonusů a slev chce ale vláda motivovat lidi k odchodu na odpočinek až v 64 letech. Příslušníci některých profesí by po reformě přišli o výhody, hlavně o předčasný odchod do důchodu.

Vláda premiéra Édouarda Philippa i odbory jsou při jednáních neústupné. Setkání z minulého týdne řešení sporu nepřineslo. Další kolo rozhovorů odborářů s příslušnými ministry se uskuteční 7. ledna. Šéf odborového svazu CGT Philippe Martinez ale již na 9. ledna ohlásil další velkou stávku.

"Návrhy, které jsou na stole, jsou dobré," zdůraznil pozici vlády vysoký komisař pro důchody Laurent Pietraszewski. Podle něj vláda chce provést "velkou společenskou změnu", kterou slibovala Francouzům před volbami.

Státní železniční společnost očekává dopravní problémy během celého týdne. "Není důvod, abychom s tím teď přestali," řekl zástupce železničářů v odborovém svazu CGT Laurent Brun.

Nový ředitel SNCF Jean-Pierre Farandou listu Le Monde řekl, že třítýdenní protesty už společnost připravily o 400 milionů eur (10,2 miliardy Kč). Ovlivní to podle něj hospodářské výsledky SNCF za celý letošní rok. Farandou doufá, že se situace na železnici už v lednu opět uklidní. Navzdory stávce podle něj společnost o předvánočním víkendu přepravila 800 000 cestujících.

Protestní akce výrazně ovlivnily také městskou hromadnou dopravu v Paříži. Kromě lidí, kteří přímo stávkují, zaznamenal městský dopravní podnik RATP podle listu Le Parisien také neobvykle vysoký počet zaměstnanců, kteří jsou v posledních týdnech na nemocenské. Během prvního týdne stávek bylo ve srovnání se stejným obdobím loňského roku letos zaměstnanců RATP na nemocenské třikrát více, ve druhém týdnu dokonce čtyřikrát. Podle Le Parisien tímto způsobem pracovníci dopravního podniku stávku podpořili, aniž by tak přišli o svůj plat.

 

Právě se děje

Další zprávy