Ve Francii se opět protestovalo proti důchodové reformě, demonstrace narušily dopravu

ČTK ČTK
11. 3. 2023 20:06
Při sedmém kole stávek v sobotu ve Francii proti důchodové reformě protestovalo 368 tisíc lidí, z toho 48 tisíc v Paříži, uvedla policie. Podle pořádajících odborů CGT po celé Francii měly demonstrace přes milion účastníků, z toho 300 tisíc v metropoli. Informoval o tom deník Le Monde.
Foto: ČTK

V Paříži se dal dav do pohybu kolem 14:00 a na cestě městem byl přes tři hodiny. Server deníku Le Monde píše o drobných potyčkách, házení předmětů po policistech, několika zapálených odpadkových koších a rozbitých výkladních skříních. K 17:00 bylo zadrženo 26 osob kvůli nedovolenému ozbrojování a shromažďování se za účelem páchání výtržností, uvedla prefektura.

Kvůli stávce dnes ve Francii vyjela jen polovina rychlovlaků TGV a asi 40 procent regionálních železničních spojů, píše BFM TV. Narušen byl také provoz pařížského metra v okolí demonstrace.

Další kolo protestů pořadatelé svolali na středu 15. března, kdy má zasednout společná komise poslanců a senátorů, kteří budou jednat o výsledném znění kritizovaného návrhu zákona.

Už dopoledne se protestovalo na jihu Francie, v Toulouse se sešlo asi 11 500 lidí, výrazně méně než před týdnem. V Nice demonstrovalo přes dva tisíce lidí, o něco méně Francouzů se na protest proti reformě sešlo také ve Štrasburku a v Nancy, uvádí Le Figaro. Celkově byla účast slabší než v úterý, kdy se od začátku roku demonstrovalo pošesté.

Odbory společně Macrona požádaly o schůzku a vyjednávání o reformě, kterou se v těchto dnech opět zabývá parlament. Macron ve čtvrtek poslal odborářům dopis, v němž píše, že jim naslouchá, schůzku ale odmítl. Šéf odborů CGT Philippe Martinez dnes během demonstrací řekl stanici BFM TV, že Macron je svou odpovědí "poslal do háje" a "dělá si legraci".

Podle průzkumu společnosti Elabe pro stanici BFM TV si 82 procent Francouzů myslí, že by se měl Macron s odborovými představiteli setkat. Téměř dvě třetiny dotazovaných schvalují společenskou mobilizaci proti reformě a 54 procent lidí souhlasí se stávkami a blokádou klíčových sektorů, plyne z dnes zveřejněného průzkumu.

Francouzské úřady požádaly letecké společnosti, aby zrušily 20 procent víkendových letů kvůli obavám ze stávek a možných komplikací. Pařížská radnice také ve čtvrtek oznámila, že v důsledku stávek se v metropoli začal hromadit odpad a v ulicích ho zůstalo 3700 tun. Stávka pracovníků v ropném průmyslu má jen minimální dopad, bez pohonných hmot je dnes asi pět procent čerpacích stanic, píše Le Figaro.

Úterní šestý den stávek přilákal rekordní počet lidí. Podle odhadů ministerstva vnitra se protestů zúčastnilo kolem 1,28 milionu lidí, podle odborářů dokonce 3,5 milionu. Manifestace kritizují zejména posun věku odchodu do penze ze 62 let na 64.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy