Ve Francii obviněni dva lidé s vazbami na teroristu z Paříže

ČTK ČTK
13. 3. 2015 18:10
Na kontakty dvojice podezřelých s Coulibalym ukazují stovky textových zpráv SMS a také důkazy v podobě DNA.
Foto: Reuters

Paříž - Další dva muži byli předběžně obviněni z terorismu kvůli vazbám na pařížského teroristu Amédyho Coulibalyho, který v lednu zabil čtyři lidi v košer obchodě a předtím také policistku.

Podle agentury AP to oznámil pařížský prokurátor. Už dříve skončilo ve vazbě v souvislosti s pařížskými krvavými atentáty nejméně deset lidí.

Na kontakty dvojice podezřelých s Coulibalym ukazují stovky textových zpráv SMS a také důkazy v podobě DNA. Mužům bylo sděleno předběžné obvinění z náležitosti k teroristické skupině odhodlané spáchat trestný čin.

Prokuratura uvedla, že 33letý Amar R., který se s Coulibalym seznámil ve vězení, si se střelcem z Paříže během pěti měsíců vyměnil více než 600 textových zpráv a setkal se s ním 5. a 6. ledna, tedy těsně před pařížskými atentáty, které odstartoval útok na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo. Dohromady si útoky vyžádaly 20 mrtvých, včetně všech tří střelců, kteří je spáchali.

Formální vyšetřování bylo zahájeno také vůči 25letému Saidu M., jehož DNA se našlo na Coulibalyho paralyzéru z košer supermarketu.

Podle francouzského práva předběžné obvinění a zahájení formálního vyšetřování ještě nutně neznamená, že věc dospěje k soudnímu procesu.

Kromě obou obviněných byli vyslechnuti ještě jeden muž a žena, ale oba byli tento týden propuštěni, oznámila prokuratura.

Coulibaly 8. ledna zastřelil na pařížském předměstí policistku a o den později zajal dvacítku lidí v židovském obchodě, jehož čtyři zákazníky nakonec zabil. Ještě krvavější bylo řádění bratrů Chérifa a Saida Kouachiových, kteří 7. ledna s pomocí dvou automatických pušek typu kalašnikov postříleli v centru metropole 12 lidí v redakci týdeníku Charlie Hebdo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud v Hongkongu odsoudil prvního člověka na základě bezpečnostního zákona

Soud v Hongkongu shledal vinným z terorismu a separatismu prvního člověka souzeného na základě  bezpečnostního zákona, který ve své poloautonomní provincii prosadil Peking přes místní i mezinárodní kritiku. Výši trestu určí soud později, odsouzenému hrozí až doživotí, informovaly zahraniční agentury.

Čtyřiadvacetiletý Tong Ying Kit loni 1. července, den po zavedení bezpečnostního zákona, najel na motorce do hloučku policistů. V ruce přitom třímal transparent s nápisem "Svobodu pro Hongkong, revoluce naší doby". Podle soudu právě tento text vyzývá k odtržení Hongkongu od Číny, a mladík je proto podle soudu vinen z podněcování k separatismu. Tong odmítl obvinění z terorismu, nabádání k separatismu i nebezpečného řízení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy