Francouzští policisté dopadli nejhledanějšího zločince, který jim uprchl z vězení

ČTK ČTK
3. 10. 2018 7:10
Lupič Redoine Faid má na kontě několik přepadení pancéřových vozů s penězi a útěky z trestnice.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzská policie v noci na středu dopadla nejhledanějšího zločince v zemi, po němž od jeho červencového útěku z vězení pátraly tisíce policistů.

Lupič Redoine Faid, který má na kontě několik přepadení pancéřových vozů s penězi stejně jako útěků z trestnice, padl do rukou policie ve městečku Creil severně od Paříže. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na policejní zdroje.

Faidův spektakulární útěk z věznice u obce Réau jihovýchodně od metropole vzbudil v létě zájem celé Francie i vyšetřování možného pochybení zaměstnanců věznice. Odsouzenému lupiči se podařilo prchnout s pomocí vrtulníku, který k vězení vzlétl s nejméně třemi ozbrojenými komplici z pařížského letiště Le Bourget. Později byl stroj nalezen ohořelý asi 60 kilometrů od trestnice na severovýchodním pařížském předměstí Gonesse, které leží nedaleko Creilu.

Policie měla od té doby několik oznámení od lidí, kteří Faida v této oblasti viděli, dopadnout jej však dokázala až po třech měsících.

Šestačtyřicetiletý syn alžírského imigranta známý pod přezdívkou "král útěků" byl za své skutky odsouzen již několikrát, vždy se ale dokázal z vězení dostat. Letos v dubnu dostal 25 let za nezdařenou loupež u Paříže, při níž přišla v roce 2010 o život městská policistka. Loni mu soud vyměřil deset let za jeden z jeho útěků a 18 let za útok na vůz převážející peníze.

Velkou pozornost vzbudil již způsobem, kterým se v roce 2013 dostal z věznice Lille-Séquedin na severu Francie. Při útěku vyhodil Faid do povětří pět vězeňských dveří a za rukojmí vzal čtyři dozorce. Unikl vozem, který mu přistavili komplicové. Dopaden byl po půldruhém měsíci.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy