Francouzští policisté dopadli nejhledanějšího zločince, který jim uprchl z vězení

ČTK ČTK
3. 10. 2018 7:10
Lupič Redoine Faid má na kontě několik přepadení pancéřových vozů s penězi a útěky z trestnice.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzská policie v noci na středu dopadla nejhledanějšího zločince v zemi, po němž od jeho červencového útěku z vězení pátraly tisíce policistů.

Lupič Redoine Faid, který má na kontě několik přepadení pancéřových vozů s penězi stejně jako útěků z trestnice, padl do rukou policie ve městečku Creil severně od Paříže. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na policejní zdroje.

Faidův spektakulární útěk z věznice u obce Réau jihovýchodně od metropole vzbudil v létě zájem celé Francie i vyšetřování možného pochybení zaměstnanců věznice. Odsouzenému lupiči se podařilo prchnout s pomocí vrtulníku, který k vězení vzlétl s nejméně třemi ozbrojenými komplici z pařížského letiště Le Bourget. Později byl stroj nalezen ohořelý asi 60 kilometrů od trestnice na severovýchodním pařížském předměstí Gonesse, které leží nedaleko Creilu.

Policie měla od té doby několik oznámení od lidí, kteří Faida v této oblasti viděli, dopadnout jej však dokázala až po třech měsících.

Šestačtyřicetiletý syn alžírského imigranta známý pod přezdívkou "král útěků" byl za své skutky odsouzen již několikrát, vždy se ale dokázal z vězení dostat. Letos v dubnu dostal 25 let za nezdařenou loupež u Paříže, při níž přišla v roce 2010 o život městská policistka. Loni mu soud vyměřil deset let za jeden z jeho útěků a 18 let za útok na vůz převážející peníze.

Velkou pozornost vzbudil již způsobem, kterým se v roce 2013 dostal z věznice Lille-Séquedin na severu Francie. Při útěku vyhodil Faid do povětří pět vězeňských dveří a za rukojmí vzal čtyři dozorce. Unikl vozem, který mu přistavili komplicové. Dopaden byl po půldruhém měsíci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Irvingův návrat Brooklyn výhrou neoslavil, podlehl v Clevelandu

Basketbalisté Brooklynu v prvním utkání s kompletní trojicí hvězd Kevin Durant, Kyrie Irving a James Harden na vítězství nedosáhli. Durant sice zaznamenal 38 bodů, 12 doskoků a osm asistencí, navrátilec Irving přidal 37 bodů a Harden triple double za 21 bodů, deset doskoků a 12 asistencí, Nets i přesto po druhém prodloužení prohráli 135:147 v Clevelandu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Detroit 123:115 po prodl., Cleveland - Brooklyn 147:135 po prodl., Golden State - San Antonio 121:99, Houston - Phoenix 103:109, Indiana - Dallas 112:124, LA Clippers - Sacramento 115:96, Minnesota - Orlando 96:97, Philadelphia - Boston 117:109, Toronto - Miami 102:111. Utkání Charlotte - Washington, Portland - Memphis byla odložena.

Další zprávy